Bu yazımızda kredi kardı kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalara değineceğiz. İşte kredi kartı ve güvenlik hususunda bilgiler…

Kredi kartı kullanımı günümüzde son derece yaygın olup, özellikle pandemi sürecinden sonra internetten alışverişin daha fazla yaygın hale gelmesiyle beraber maksimum düzeye erişmiştir.

Kredi kartı kullanımının grafiği incelendiği zaman sürekli olarak bir yükseliş gösterdiği ortaya çıkmaktadır. Kredi kartı kullanımı günümüzde insanoğlunun adeta bir parçası haline gelmiş durumdadır. Ticari kuruluşların kredi kartı kullanımını teşvik eden çeşitli kampanyaların da bunda büyük rolü bulunmaktadır. Bankaların kerdi kartı dağıtımı konusunda ellerinin eskisi kadar sıkı olmadığı da bilinmekte olup, bu durum ülkemizde kredi kartı kullanımının daha yaygın bir hale gelmesine etkide bulunmuştur.

Doğru bir şekilde kullanıldığı zaman faydalı olabilen kredi kartlarının kullanımı özellikle gelişmiş ülkelerde çok yaygındır ve devletçe de bunu destekleyen uygulamalarda bulunulmaktadır. Örneğin ABD’de vatandaşların çoğu 1 dolar gibi düşük ücretli alışverişlerinde dahi kredi kartı kullanmakta olup, bu bir kültür halini almıştır. Kredi kartı sayesinde insanlar aldıkları şeyleri ve ne harcama yaptıklarını unutmamaktadır ve satıcı da vergi kaçıramamaktadır. Kredi kartı günümüzde en fazla ABD’de kullanılmaktadır. Kayıt dışı ekonominin sıfırlanması bakımından oldukça fayda sağlamıştır.

Kredi kartları ve güvenlik

Günümüzde kredi kartlarını kullanırken çok dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Kredi kartlarını kopyalayan çeteler bulunmakta olup, kartların şifrelerine ulaşılarak kartların anında boşaltılması ve kullanıcıların zarar görmesi söz konusu olmaktadır. Kredi kartlarını online ortam üzerinden kullandığınız durumlarda kart bilgileriniz de internet korsanlarınca ele geçirilebilir. Çok sayıda insanın mağdur olduğu bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına kullanıcıların oldukça dikkatli davranması gerekmektedir. Kredi kartı ile ödemelerde mutlaka online işlemler için telefon doğrulamasını aktif hale getirmenizi öneririz.

(Visited 17 times, 1 visits today)