Kripto para dünyasındaki bazı terimlerin ne anlama geldiğine değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Son zamanlarda gerek ülkemizde gerek dünya genelinde kripto para yatırımcılığına olan ilgi artmış durumda. Özellikle son bir yıl içerisinde çok daha hızlı bir şekilde yeni yatırımcı kazanan kripto para borsasıyla ilgili olarak bilinmesi gereken bazı terimler bulunuyor. Bu yazıyı okuyarak artık kripto para dünyasında kullanılan terimlere siz de hakim olabilirsiniz.

HOLDING veya HODL

Holding kelimesi İngilizce dilinde tutmak anlamına gelmektedir. Bir kullanıcı 2013 yılında elindeki kripto paraları satmayacağını, tutmaya devam edeceğini ifade etmek için I Am Holding yazacağı yerde I Am Hodling yazmıştı. Bu yazım yanlışıyla beraber ilginç bir şekilde Hold yerine Hodl kelimesi diğer kullanıcılarca da kullanıldı ve günümüze kadar geldi. Yani günümüzde Twitter gibi sosyal medya platformlarında bir kripto parayı tutacağını belirtmek için kullanılan Hodl kelimesi ile aslında Holding kelimesi söylenmek isteniyor.

Fomo

Fomo kelimesinin kısaltmasının açılımı Fear of Missing Out olup, bu cümlenin Türkçe karşılığı Fırsatı Kaçırma Korkusu’dur. Hızla yükseliş göstermekte olan bir kripto para birimi için yüksek fiyatlardan alım yapanlara denilmektedir. Fomo kripto para dünyasında epey riskli bir hareket olarak bilinmektedir.

ATH

ATH kripto para haberlerinde sıklıkla kullanılan bir terim olup, tüm zamanların en yüksek seviyesi anlamına gelmektedir. Bir kripto paranın tarihi boyunca ulaştığı tepe noktayı ifade etmektedir. Bu bağlamda ATH terimi ile yan yana gördüğünüz bir kripto para biriminin kendi rekorunu egale ettiğini kabul edebilirsiniz.

Whale

En çok kullanılan kripto para terimlerinden biridir. Whale, bir kripto para biriminin seyrini değiştirebilecek kadar büyük sermaye sahiplerini ifade etmektedir. Whale, Türkçe sosyal medyada Balina olarak isimlendirilmekte olup, balinalar kripto para camiasının en fazla paraya sahip olan, hamleleriyle piyasada önemli değişikliklerin oluşmasına yol açabilecek kadar varlıklı olan kişilerdir.

REKT

İngilizce’de batmak anlamına gelen Wreck kelimesi, kripto para dünyasında Rekt olarak ifade edilmekte olup, Rekt, kripto para borsasında ciddi seviyede zararda olan kişileri ifade etmek amacıyla kullanılan bir terimdir.

(Visited 29 times, 1 visits today)