Bu yazımızda otomobil üreticilerinden Lada hakkında bilgiler veriyoruz. İşte Lada markası hakkında bilinmesi gerekenler…

Lada araçları ilk olarak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler birliği projesi kapsamında yapılmıştır ve daha sonra dünyanın pek çok noktasına ihraç edilmeye başlanmışlardır.

Sovyet Rusya’nın en önemli makine sanayi ürünlerinden biri olarak kabul gören Lada, o dönem dünya çapında dikkat çeken Amerikan ve Alman araçlarına rakip olarak oluşturulmuştur. 1966 yılında kurulmuş olan Lada fabrikasıyla Avtovaz firması adı altında üretime başlayan Lada, Likya dilinde dişi anlamına gelmektedir.

Lada fabrikası kurulduğunda yılda 650 bin civarında araç üretebilmekteydi. Bu dönemde iç pazarda Ciguli (Zhiguli) isminde araçlar üreten Lada, bu araçları Torino’dan FIAT’ı esas alarak tasarlamıştı. Hatta aracın şasesi dahi aynı yapıdaydı. Lada, özellikle 1970’li yıllarla beraber araç üretimi konusunda önemli bir aşama kaydetmeyi başardı ve iç pazarın dışına çıkarak dış pazarda da araç üretip ihraç eder konuma gelmişti.

Lada’nın dikkat çeken modellerinden biri Vega ve Niva modelleri olup, bu modeller ülkemizde hala görülebiliyor. Sovyetler Birliği etkisi altında olan başta Yugoslavya olmak üzere doğu Avrupa ülkesinde tercih edilen bu araçlar, Hırvatistan, Karadağ, Sırbistan, Kosova gibi ülkelere çok kez ihraç edildi.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasına rağmen araç üretimine ara vermeyen Lada, eski Sovyet ülkelerine daha ağırlıklı olarak araç satmıştır ve zaman içerisinde Güney Amerika ülkelerine de katılmıştır. Lada’nın Türkiye’ye ulaşması ise 1980’li yılların son dönemlerinde mümkün olmuştur. Türkiye’ye en çok Lada Niva ihraç eden Lada, zaman içerisinde ülkemizde popülerliğe ulaşmıştır.

Günümüzde Rusya’nın önemli ticari markalarından biri olarak yer almaya devam eden Lada, üretim kapasitesinin üzerine koymuş, zaman içerisinde Fransız otomobil üreticilerinden Renault ile ortaklık kurmuştur. Ancak bu ilişki Rusya ile Avrupa arasında zaman zaman meydana gelen gerilimler ile yara almıştır.

(Visited 16 times, 1 visits today)