Yeni yazımızda araçlarda kullanılan lastiklerin basınç seviyelerini düzenleyen basınç kontrol sistemine ilişkin bilgilere yer veriyoruz. İşte ayrıntılar…

Lastik basınç sistemleri araçlarda kullanılan lastiklerin basınç seviyeleri ile yakıt düzeyini, konforu etkileyen önemli unsurlardan biri olup, lastikler çok şişirilmiş iken sizi uyarmakta, yakıt ekonominizi artırmakta, lastik patlamalarının önüne geçmektedir. Lastik basınçlarının düşmesi durumunda kullanıcıyı uyarmakta ve önlem almasını sağlamakta olan lastik basınç sistemi, fazla basınç olması durumunda da uyarı göstermektedir.

Lastiğin basınç seviyesini izleyen, inmiş veya şişirilmiş lastik varsa kullanıcıyı uyarmaya yarayan bu sistem, düşük ve yüksek basınçlı lastiklerle yolculuk yapmayı engellemek için önemli etkenlerden biridir. Temelde iki farklı basınç lastik kontrol sistemi bulunmakta olup, doğrudan sensörler lastiğin basınç değerlerini gösterge tablosuna bildiren küçük ve kablosuz cihazlar olarak öne çıkar. Lastiğin basınç seviyesinin anormal durumda olduğunu bildirebilen sensörlüler, tekerlek dönüşünü ölçerek çalışmaktadır.

Dolaylı veya doğrudan tasarruf etme potansiyeli sunan basınç kontrol sistemi, doğru şişirilmiş lastikler ile önemli oranda tasarruf edilmesine imkan sağlayabilir. Döndürme, basınç seviyeleri, dengeleme gibi uygun lastik bakımı ile lastiklerin ömrü 7500 kilometreye kadar da uzatılabilmektedir. Böylece yakıt tasarrufunun yanında daha uzun ömürlü lastikler ile kullanıcıya ekstra tasarruf sağlanmış olur.

Lastik basınç kontrol sistemi, tasarruf imkanı sunmasının yanında güvenlik sistemi olarak da kullanıcının sağlığı açısından önem arz etmektedir. Pek çok ülkede yasalar ile zorunlu hale getirilen bu sistem, ülkemizdeki pek çok araçta da yer almaktadır.

Eğer lastik basınç kontrol sembolü açık halde ise, bir veya birden fazla lastiğin anormal basınç değerlerine sahip olup olmadığını tespit etmek adına her lastiğin basıncını kontrol etmenizi öneririz. Bunun için bir benzin istasyonuna giderek tavsiye edilen basınç aralıklarında hava ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz. Kullanıcı bu işlemin ardından aracında lastik basınç kontrol sistemi uyarı sembolünün sönmesini beklemelidir. Eğer yapılan müdahalelere rağmen ikaz ışığı yanmaya devam etmekte ise bu durum aracınızın kontrol sisteminde bir sıkıntı olduğu anlamını taşıyabilir ve böyle bir durumda sorunun en kısa sürede giderilmesi için harekete geçmeniz önerilir.

(Visited 7 times, 1 visits today)