Android işletim sistemine ilişkin yeni gelişmeler var. Android sürümlerinin güncel kullanım oranları duyurulmuş durumda. İşte habere dair detaylar…

Akıllı telefonlarda en yaygın olan işletim sistemi Android olup, işletim sistemi için her yıl yeni sürümler çıkıyor. Ancak Android işletim sistemleri genel olarak son derece yavaş yayılıyor. Bu durum son çıkan sürümlerin daha yaygınlaşamadan eskimesine neden oluyor. Aynı durum Android 12 için de söz konusu olup, yayınlanan verilere göre işletim sistemi kullanım oranlarıyla hayal kırıklığı oluşturacak cinsten.

Android sürümlerine ilişkin Uptodown tarafından yayınlanan resim olmayan rakamlar Android işletim sistemlerinin kullanım oranlarını gözler önüne seriyor. Bağımsız üçüncü parti uygulama mağazası olan Uptodown aylık 130 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya sahip bir platform olup, marketinden yola çıkarak marketini kullanan kullanıcılarla ilgili yer verdiği verilere göre Android 11 sürümü şu an tüm Android telefonlar arasında %29.5’lik paya sahip. Bu bağlamda Android 11 şu an tüm Android sürümleri arasında ey yaygın, en çok kullanılan sürüm konumunda.

En çok kullanılan ikinci Android sürümü ise %25.2 oranıyla Android 10 olup, Android 9 işletim sisteminin ise %11.5 Pazar payına sahip. Android 8.1 ise listenin dördüncü sırasında yer bulmakta. Listenin beşinci sırasında ise Android’in son güncel işletim sistemi konumunda olan Android 12 yer almakta. Android 12’nin kullanım oranı tabiri caizse vasat seviyede. Çünkü Android 12 yalnızca %2.6 kullanım oranına sahip. Bu bağlamda büyük bir hayal kırıklığına neden olan işletim sisteminin yaygınlaşabilmesi için %30 ve üzerine ulaşması gerekmekte. Bunun için de oldukça uzun bir zaman gerekiyor. Son zamanlarda Samsung ve Xiaomi başta olmak üzere pek çok üretici güncellemeleri hızlıca yayınlamaya çalışsada Android 12’nin genel olarak oldukça alt sıralarda kaldığını ve yaygın olmak için geç kaldığını belirtebiliriz.

(Visited 8 times, 1 visits today)