Microsoft ile Apple arasındaki rekabette önemli bir gelişme yaşandı. Microsoft şirketi Apple’ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi oldu.

Günümüzde teknoloji devleri Microsoft ve Apple’ın ekonomik olarak ne kadar büyük güçler haline geldiği aşikar. Bir ülkeyi satın alabilecek kadar güçlü olan bu teknoloji şirketlerinden Microsoft uzun süredir dünyanın en değerli şirketi konumunda bulunmakta olan Apple’ı da geride bırakmayı başardı. Böylece zirveyi uzun bir aradan sonra ele geçirmiş oldu.

Gelen bilgilere göre Microsoft piyasaların kapanmasıyla beraber dünyanın en değerli şirketi unvanına erişti. Listenin ilk sırasında Microsoft, ikinci sırasında Apple, üçüncü sırasında ise Suudi petrol devi olarak bilinen Aramco şirketi bulunuyor.

Apple bir yıldan uzun süredir dünyanın en değerli şirketi olarak bilinmekte olup, bu bağlamda Microsoft’un Apple’ı geride bırakmış olması oldukça dikkat çekti. Bu değişimin gerçekleşmesinin temel nedeni olarak ise Apple tarafında yaşanan sıkıntı gösterildi. Apple’ın gerilemesine neden olan temel etken tedarik zincirlerinde yaşanan kısıtlamalar idi. Apple hisseleri Cuma sabahı yaklaşık dört puan düşüş gösterdi ve hisse başına 147,10 Dolara kadar geriledi. Bu durum şirketin piyasa değerinin 2.43 trilyon dolar’a düşmesine sebebiyet verdi.

Apple CEO’su Tim Cook konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve açıklamasında tedarik sıkıntıları yaşadıklarını, bunun kendilerine 6 milyar dolarlık bir gelir kaybına neden olduğunu söyledi. Tedarik sıkıntılarına neden olan başlıca unsur ise korona virüsü olup, 2020 yılının başından itibaren adeta dünyanın dengesini bozdu. Microsoft ise sorundan biraz daha az etkilenmiş gibi gözüküyor. %22 oranında büyüme bildiren Microsoft, gelir beklentilerinin bile üzerine çıkmayı başardı. Şirketin hisse başına fiyatları 327,30 Dolara yükseldi. Böylece piyasa değeri 2.45 Trilyon Dolar’a çıkarak Apple’ı da geride bırakmış oldu. İlerleyen süreçte iki teknoloji devi arasında neler olacağı büyük merak konusu…

(Visited 31 times, 1 visits today)