Günümüzün popüler teknoloji şirketlerinden Microsoft, artık oldukça eskiyen İnternet Explorer tarayıcısı hakkında son bir çağrı yaptı. İşte habere ilişkin detaylar…

Teknolojinin gelişimi eski internet tarayıcılarının artık sona ermesine ve yerine yenilerinin türemesine de neden olmakta olup, İnternet Explorer eskiden en yaygın tarayıcı konumunda iken günümüzde artık unutulma noktasına geldi.

Artık tamamen elini eteğini çekmesi beklenen Internet Explorer tarayıcısı, Microsoft tarafından Edge’nin öne çıkarılmasıyla beraber kaderine bırakılmıştı. Ancak buna rağmen bir süredir Internet Explorer 11 desteği de sunulmaya devam ediyordu. Ancak gelen son bilgilere göre artık bu destek de kesilecek. IE11 masaüstü uygulaması 15 Haziran itibarıyla Windows 10’da desteklenmeyecek olup, yazılım devi, IE modu ile Microsoft Edge içerisinde Internet Explorer’ı yaşatmaya devam etmeye de kararlı gözüküyor. Ancak Edge’nin IE modunun yalnızca İnternet Explorer ile çalışmakta olan eski tarihi internet sitelerini açmak için kullanılacağını da belirtelim. Edge içerisinde yer alacak olan Internet Explorer modu 2029 yılına kadar kullanılmaya devam edecek. Buna yönelik olarak Microsoft  tarafından da doğrulama yapıldı.

Internet Explorer 11 desteği 2022 yılının Haziran ayı içerisinde sonlandırılacak olup, bu bağlamda Explorer 11 bulunan Windows 10 sürümlerinin Haziran ayında güncellenerek tamamen Microsoft Edge’ye geçiş yapacağını belirtelim. Aslına bakarsanız Explorer için sunulan destek ilk kez Ekim 2020’de sonlandırıldı ancak web tarayıcısının adeta bir anda kapatılması yerine yavaş ve temkinli bir şekilde devre dışı bırakılması söz konusu idi. Microsoft günümüzde Explorer’ın varisi olan Edge’yi yükseltmeye, yeni özellikler geliştirerek daha iyi bir hale getirmeye çalışıyor. Ancak işinin hiç de kolay olmadığını belirtmek gerekiyor çünkü karşısında Google Chrome gibi büyük rakipler bulunuyor. Habere ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

(Visited 40 times, 1 visits today)