Bu içeriğimizde ülkemizde zaman zaman gündeme gelen ve kullanımı yaygınlaştırılmaya çalışılan yerden ısıtma sistemleriyle ilgili olarak bilinmesi gereken noktalara değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Yerden ısıtma sistemleri, zeminin altından geçirilen kablolar veyahut borular kullanılarak ısıtmanın sağlanması temeline dayanmakta olup, evler gibi kapalı alanlarda veya sera gibi yarı açık alanlarda veyahut stadyum gibi açık alanlarda zemin ısıtması için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Zemin döşemesinin altında yerleştirilen kablolar veya borular ile ısınmayı sağlamakta olan sistemde borular sulu , kablolar ise elektrikli olup, Sulu borulu sistemlerde ısınmayı sağlayan döşenen borularından içerisinden geçen sıcak sudur. Suyun borular içerisinde dolaşmasıyla ısınma sağlanmaktadır. Bu sistem daha çok konut türü kapalı yerlerde kullanılmaktadır. Elektrikli kablolu yerden ısınma sistemi ise daha çok açık ve yarı açık alanlarda yaygındır. Bahçe, seralar, stadyum gibi büyük spor alanları, hamamlar, cami ve tarihi eser ısıtmaları, hayvan barınaklarının ısıtılması gibi alanlarda yaygın kullanımı mevcuttur.

Yerden ısıtmanın temel avantajları

Isıyı homojen dağıtır ve mekanın her yerinde ısının aynı derecede kalmasını sağlar. Aynı zamanda sağlıklı bir hava kalitesi sunmakta olup, gelişmiş termostatlar ile odaların ısısının kontrol edilmesine imkan tanır. Yer kaplamadığı için mekanda ölü alanlar oluşturmaz. Uzun ömürlüdür ve bakım gerektirmez. Aynı zamanda ekonomik bir ısınma şekli olarak kabul edilmektedir.

Yerden ısıtma sistemi bazen merdivenlerde, garaj önlerinde, köprülerde ve yollarda da kullanılır. Ancak döşenecek yerin hava koşullarına göre kabloların döşeneceği derinliğin de iyi belirlenmesi gerekir. Yerden ısıtma sistemini bu tarz açık alanlarda kullanmak taktir edersiniz ki maliyet açısından tuzlu olacaktır. Bu yüzden özellikle gelişmemiş ülkelerde yol gibi geniş ve uzun alanlarda yerden ısıtma sisteminin döşenmesi pek mümkün olmaz. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

(Visited 10 times, 1 visits today)