Transistörün keşfi teknoloji dünyasında yeni bir devrin başlangıcı olarak kabul edilmekte olup, yeni içeriğimizde bu husustaki bilinmesi gerekenlere değiniyoruz.

Yarı iletken elektronik devre elemanı olan transistör, keşfedilmesi sayesinde teknoloji dünyasında büyük gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. 2. Dünya Savaşı sırasında daha hızlı bilgisayarlara ihtiyaç duyulması bu alanda yapılan çalışmaların hız kazanmasına sebep olmuş, bu hususa bir devrim niteliğinde olan ENIAC, 1945 yılında yapılmıştır. Bilgisayarın atası olarak kabul edilen bu sistem, RAM bellek ve elektron tüpler kullanarak dikkat çekmiştir.

ENIAC, bir ev kadar, hatta çoğu evden daha geniş bir alan kadar yer kaplamakta olan bir cihazdı. Saatte yaklaşık 180 kW elektrik tüketmesiyle de dikkat çekiyordu. ENIAC’ın ardından DEVAC ve UNİVAC isimli bilgisayarlar da tasarlandı. Yine oldukça büyük olan bu bilgisayarların eve girecek kadar ufalması transistörler ile mümkün oldu. Transistör zaman içerisinde bilgisayarların dizin üzerinde dahi kullanılabilecek kadar ufak bir hale gelmesine imkan tanıdı.

Transistörün icadı 1960 yılında yapıldı. Ancak transistör devre elemanının ilk icadı 1947 yılında gerçekleştirildi. İlk transistör oldukça büyüktü. Zaman içerisinde transistörlerin boyutu da ufaldı. Yüzyılın en iyi icadı olarak kabul edilen transistörün mucitleri Walter Brattain ve John Bardeen olarak kabul edilmektedir. Bu iki mücit , önemli icatları sayesinde Nobel Öülü’nü almış olup, akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler gibi günümüzde çok yaygın olan cihazların oluşmasında büyük rol oynamışlardır.

Yarı iletken bir devre elemanı olan transistör, elektronik devrelerde girişe uygulanan sinyali yükseltmektedir. Bu sayede akım ve gerilim kazancını sağlamaktadır. Transistörün zaman içerisinde ufalması sayesinde işlemciler üretilmiş olup, işlemciler de küçülerek boardlar oluşmuş ve böylece elektronik cihazların boyutları oldukça ufalmıştır. Günümüzde transistör üzerinde çalışmalar yapılmaya devmaaedilmekte ve her geçen yıl yeni aşamalar kaydedilmektedir.

(Visited 12 times, 1 visits today)