Mobil ödemeye ilişkin bilinmesi gereken bazı unsurlara değiniyoruz. İşte mobil ödemeyle ilgili bilgiler…

Günümüzde mobil ödemenin yaygın olarak kullanılmaya başlandığı biliniyor. Mobil ödeme, alışveriş merkezleri ve internet sitelerinde kullanabileceğiniz bir ödeme yöntemidir. Özellikle pandemi sürecinde evden çıkmaya bile çekinildiği için pek çok insan daha mobil ödeme yöntemleriyle tanışmıştır. Alışveriş sitelerinden ve mobil uygulamalardan yapılan alışverişlerin sayısı son derece fazladır.

Günümüzde dünya çapında en yaygın olan mobil ödeme yöntemlerinin Apple Pay, Google Play ve PayPal olduğunu belirtelim. Bu hizmetlere benzer pek çok mobil ödeme uygulamasının ülkemizde yaygın olduğun belirtebiliriz.

Finansal işlemlerin mobil cihaz aracılığıyla gerçekleştirilmesi anlamına gelmekte olan mobil ödeme, mobil cüzdan olarak da adlandırılan bir ödeme sistemi sunar. Bu sistemde kişinin nakit paraya, kredi kartına, banka hesabına dahi ihtiyacı olmaz. Mobil cüzdan hizmetine kayıt olunması ve hesap oluşturulması gerekir. Ardından ATM veya online olarak oluşturmuş olduğunuz hesaba para aktarmalısınız ve bununla beraber size verilen bilgileri kullanarak internet siteleri veya mobil uygulamalar aracılığıyla online alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. Öte yandan başta ABD olmak üzere pek çok ülkede günümüzde mobil ödemeler mobil cihazlarda bulunan NFC özelliği sayesinde gerçekleşmektedir. Bu sistemde markete gidip alışveriş yapıyorsunuz ve kasada POS makinesine NFC özelliği bulunan telefonunuzu değdirerek bakiyenin mobil cüzdan hesabınızdan düşmesini sağlıyorsunuz Bu Tıpkı temassız olarak kart harcaması yapmaya benziyor.

Günümüzde yaygın olan mobil uygulama uygulamaları Vodafone Pay, Türk Telekom Mobil Ödeme, Papara, FastPay, Paycell’dir. Mobil ödeme her ne kadar ülkemizde bir klasik halini almamış ise de zaman içerisinde daha da yaygın hale gelmesini bekliyoruz. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

(Visited 6 times, 1 visits today)