Souls-like türündeki video oyunları zorluk dereceleri ile pek çok oyuncunun adeta korkulu rüyası konumundadırlar. Peki souls-like türü video oyunları nasıl ortaya çıkmıştır? İşte souls-like oyun türüne ilişkin bilinmesi gerekenler…

Video oyunu dünyasında piyasaya sürülmesiyle beraber dikkatleri üzerine çeken Elden Ring video oyunu, souls-like türünde bir yapım ve söz konusu oyun, souls like türünün daha popüler hale gelebilmesi noktasında önemli katkılarda bulunmasıyla öne çıkmıştı.
Elden Ring video oyununun aldığı 97 metacritic ortalaması ile oyun dünyasının önemli eserlerinden biri olduğu aşikar olup, başarılı sanat tasarımı ve tatminkar keşif sistemi ile oyuncuların dikkatini çekmeyi başarmıştı.. Gerek atmosferi gerek keyifli oynanışı ile oyuncuları cezbetmeyi başaran video oyununa günümüzde büyük bir ilgi gösterildiği bilinmektedir.

Souls like türü, doğrudan bir hikaye anlatımı barındırmayan, karanlık bir fantastik evren sunan zorlu aksiyon rol yapma oyunlarına verilen bir isim olup, bu oyun türü kendi içerisinde özgün bir kayıt sistemine sahiptir. Oyuncular kayıt noktaları ile etkileşime geçebilmektedir. Örneğin oyuncu öldüğü zaman bir kayıt noktasıyla etkileşime geçtiğinde oyun içindeki pek çok düşman ve çevre detayı yeniden doğmaktadır. Bu da oyunun zorluk derecesini epey artıran bir unsurdur ve pek çok oyuncu gerek zorluk gerekse zaman kaybı olarak görmesinden dolayı bir oyun oynayacağı zaman souls like türünü es geçer. Ancak bu türü seven oyuncuların da büyük bir sadakat gösterdiğini ve her fırsatta souls like tarzı oyunlar oynadığını belirtmek gerekir.

Souls like türünün isim atası olarak bilinen oyun Demon’s Souls olup söz konusu oyun 5 Şubat 2009 tarihinde çıkmış ve sadece Japonya’da piyasaya sürülmüştür. Başarısız bir proje olarak kabul edilen video oyunu, zaman içerisinde yeni souls like oyunlarına ön ayak olarak asında önemli bir başarıya imza atmış oldu.

(Visited 6 times, 1 visits today)