Bu yazımızda mobil veri kullanımını azaltabilmek için yararlanabileceğiniz yöntemlere değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

Akıllı telefonunuzda veyahut tabletinizde mobil veri sınırını aştığınızı fark ettiğiniz durumlarda, veri limitini ayarlamak için veri kullanımını azaltma yollarına başvurmanız gerekebilir.

Gün içerisinde mobil veriyi aşırı derecede kullanmadığınız halde sürekli olarak ek paketlere ihtiyaç duyuyorsanız bir sorun var demektir. Bu gibi durumlarda mobil veri kullanımını azaltmalısınız.

Veri kullanımında tasarruf yapabilmek için uygulanabilecek en önemli yöntemlerden biri interneti kullanmış olduğunuz tarayıcıyı veri tasarruf modunda kullanmaktır. Bu hususta en çok kullanılan internet tarayıcısı olan Google Chrome üzerinden örnek verecek olursak, Chrome tarayıcısını açın. Ayarlar bölümüne grini. Oradan Veri Tasarrufu > Veri Tasarrufu ‘nu kullanarak etkin hale getirin.

Eğer mobil veri kullanımını azaltmak istiyorsanız mobil veriyi kullanmadığınız zamanlarda kapatın. Özellikle borsa uygulamaları gibi arka planda sürekli olarak çalışan uygulamalar kullanıyor iseniz, cihazınız arka planda çalışırken internet tüketmeye devam edecektir. Dolayısıyla arka planda çalışmakta olan uygulamaları deaktif hale getirmeniz isabetli olacaktır.

Mobil veri kullanımını Wi-Fi ağının kullanılmasının mümkün olduğu yerlerde aktif etmeyin. Yani güvenli Wi-Fi ile bağlanabileceğiniz bir internete mobil veri ile bağlanmayın. Bu önemli oranda tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

En önemli yöntemlerden birisi de mobil veriye ilişkin kullanım alışkanlıklarını gözden geçirmektir. Örneğin Instagram uygulamasını kullanıyor iseniz uygulama üzerinde çok vakit geçirmemeye çalışın. Instagram v.b. sosyal medya uygulamaları çok fazla veri bağlantısı tükettiğinden onlarda geçirdiğiniz zamanı kısıtlamanız avantaj olacaktır.

Senkornizasyonu devre dışı bırakmak

Senkronize olan uygulamaları devre dışı bırakarak mobil veriden tasarruf edebilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler bölümüne giriniz. İlgili bölümden senkronize olan bazı uygulamaları göreceksiniz. Her birine dokunarak veri kullanımını kontrol edin. Fazla veri kullananların arka plan verilerini devre dışı bırakabilirsiniz.

(Visited 6 times, 1 visits today)