Render terimi bir tasarımın son aşamasını ifade etmektedir. Ham çizim, tasarım ve videonun kullanılabilir hale gelebilmesi için render alınması gerekmektedir. Ham materyalin işlenip son haline gelmesini ifade eden render, dijital tasarım ve kurgu işlemleri hususunda önem arz etmektedir.

Günümüzde artık teknik detaylar açısından neredeyse kusursuz yazılımlar ile ortaya çıkarılan işler bulunmaktadır. Render işlemi de bu bağlamda örnek olarak gösterilebilmekte olup, render işlemiyle ham haldeki çizim video veya tasarım nesnesi işlenip son kullanılabilir halini almasını sağlayabiliyor. Render alma işlemi yapılmadığı zaman söz konusu tasarım nesnesi veya video son halini almadığı için tam anlamıyla kullanılabilir hale gelemeyecektir. Render alınmamış ürünlerin çoğu zaman hala düzenleme gibi görülmekte ve üzerinde çalışılmaya devam edilmektedir.

Bilgisayar ortamında hazırlanan tasarımlar güzel olsa dahi en kaliteli ve tam halinde olmaz çünkü son kez mutlaka bir işlemden geçmesi ve nokta atışının yapılması gerekir. Render tam da bu evrede devreye girmekte olup, nesnenin, efektin birbiri ile etkileşimini sağlar ve gölgelerle ışıkları belirler. Bu belirleme işlemiyle beraber ürün ham halini kaybedip uğraması gereken doygunluk noktasına ulaşır.

Render almayı, render motoru ismi verilen yazılım parçası yapmaktadır. Render işlemi çoğu kez tasarımı oluşturmuş olduğunuz programın kendisi tarafından yapılmaktadır fakat bazı durumlarda bilgisayar işlemcisinin gücü yetmediğinden ek sistemler arasında render işlemler yapıldığına da şahit olunmaktadır. Farklı render işlemleri grafik donanımları üzerinden yapılsada genel olarak CPU yani bilgisayar işlemcinin yürüttüğü işlemlerdir.

Günümüzde Render alabileceğiniz çok sayıda program yer almakta olup bunlara örek verecek olursak; A3ds Max, Adobe After Effect, Photoshop, Camtasia programlarını gösterebiliriz. Bu programlar kullanıcılara dahili olarak render motoru sunmakta olan yazılımlar olup, bilgisayarın işlemcisinin render işlemini kaldırıp kaldırmayacağı veya ne kadar sürede kaldıracağı elzem hususlardır.

(Visited 4 times, 1 visits today)