Günümüzde Mouse cihazları bilgisayarlar için olmazsa olmaz olarak kabul ediliyor. Mouse aygıtlarına yönelik DPI ayarlama işlemleri uygulayabilirsiniz. Yeni yazımızda bunun nasıl yapıldığına değiniyoruz. İşte konuya dair detaylar…

Bilgisayarları rahat bir şekilde kullanmaya yarayan yardımcı ekipmanlar vardır. Mouse cihazları bu hususta yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde hem ofis tipi hem de oyunculara özel olarak oyuncu tipi Mouse cihazları bulunmaktadır. Oyuncu mouse aygıtlarında DPI değerinin önemi büyüktür.

DPI değeri, tüm mouse cihazlarında bulunmakta olup, Mouse üzerindeki düğmeler yardımıyla değiştirilebilir. Mouse hassasiyetini artırmak veya azaltmak maksadıyla Windows Ayarlar kullanılabilmektedir. Ofis tipi Mouse cihazlarında genelde sabit DPI değeri sunulurken Gaming Mouse cihazlarında farklı DPI seçenekleri sunulmaktadır. Ayarlanan DPI ne kadar yüksek olursa ekrandaki hareket de o kadar hassas bir hale gelecektir. DPI değerinin yüksek veya düşük olarak seçilmesi tamamen kullanıma bağlı olan bir unsurdur.

DPI değeri oyunculardan tasarımcılara kadar pek çok farklı kullanıcı tipi tarafından kullanılabilmektedir. Kullanıcıların kendi hızlarına uygun veya yaptıkları işe uygun DPI ayarını seçebilmelerine imkan tanımaktadır.

Günümüzde Mouse cihazları için inç başına nokta değerleri 400’den başlar ve 4000’e çıkar. Standart Mouse cihazlarında normal değerler 800 – 1200 arası olarak kabul edilmektedir. Mouse cihazlarında ise genelde 1600 – 2000 gibi seçenekler yer almaktadır. Bu elbette modelden modele değişkenlik gösterebilen bir unsurdur.

Windows üzerinden Mouse DPI ayarı yapmak için uygulanabilecek yöntemler:

İlk etapta Ayarlar bölümüne gidin. Açılan ekranın üzerinde Cihazlar > Fare yolunu izleyiniz ve sağ kısımda yer almakta olan Ek Fare Seçenekleri sekmesine tıklayınız. Çıkan menüden üst kısımda yer almakta olan İşaretçi Seçeneklerine gidiniz ve Hareket başlığının altında yer alan bölümden işaretçi hızını kendinize göre ayarlayın. Konuyla ilgili görüşlerinizi hemen aşağıda yer almakta olan yorum bölümümüzden yazabilirsiniz.

(Visited 5 times, 1 visits today)