Yeni yazımızda MP3 ile MP4 arasında yer alan farklılıklara değiniyoruz. İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

MP3 ve MP4 dosyaları çok yaygın bir şekilde kullanılmakta olup, bir çok ses ve video dosya biçimi yer alsa bile ikisi son derece popülerdir. Günümüzde müzik dinlemek isteyen bir kişi genelde MP3 veya MP4 dosya uzantılarından birine başvurmakta ve Media Player gibi araçlar veya telefonlarının medya oynatıcısı ile müzik dinlemektedir.

Peki MP3 ile MP4 arasındaki farklar nelerdir?

MP3 teriminin açılımı MPEG-3 Audio Layer olup Türkçesi ile “Film uzmanlar grubu ses katmanı 3” olarak isimlendiriliyor. Diğer dosyalara nazaran farklı olarak bir ses dosyası olan MP3, sıkıştırılmış bir dosya türüdür. MP3’ten önce MP1 ve MP2 yer alıyordu fakat MP3 dosya biçiminin daha iyi olduğu biliniyor. Sesin dijital bir ortamda kaliteli bir şekilde çalışabilmesini sağlamaktadır.

MP4 ise yeni bir dönem başlatmıştır çünkü ses dosyalarının yanında video dosyalarını da getirmektedir. Yani hem sesleri hem de videoları bir arada derlemektedir.

MPEG-4 Part 4’ün kısaltması olan MP4, sesin yanında video da bulundurmasıyla MP3’ten ayrılıyor. Bunun yanında MP4, sıkıştırılmış bir dosya türü olduğundan pek çok video biçimine göre avantajlıdır. Daha az veri kaybı yaşanmasına imkan tanır. Videoları MP4 ile çalıştırabilir ve izleyebilirsiniz. Hem müzik hem de videoyu MP4 ile kullanabilir ve böylece harici bir dosya biçimine gerek duymazsınız.

MP3 teknolojisi 1994 yılında çıkmıştır, MP4 ise 2003 yılında çıkmış olup ikisinin arasında 10 yıl kadar zaman farkı bulunmaktadır. MP3 dosyalarının uzantısı .mp3 şeklinde olup, MP4 dosyalarının uzantısı ise .mp4 şeklindedir. Ses dosyalarını daha başarılı bir şekilde sıkıştırabilme yetisine sahip olan MP4 bu sayede de MP3 dosya biçiminden ayrılan özelliklere sahiptir. Konuyla ilgili olarak görüşlerinizi hemen aşağıda yer alan yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

(Visited 8 times, 1 visits today)