Popüler yazılımlardan MSI Afterburner’ın geliştiricisi olan Alexey Nicolaychuk, uygulanan ambargo nedeniyle programı bırakma kararı aldı. Böylece MSI Afterburner için yolun sonu görünüyor!

Kullanıcıların grafik kartlarına ince ayarlar yaparak performans kazanımı sağlamalarına imkan tanıyan ve bunun yanında kullanıcıların oyun içerisinde FPS, donanım sıcaklığı gibi bilgileri takip edip gereken önlemleri alabilmelerini sağlayan MSI Afterburner programıyla ilgili olarak kullanıcıları rahatsız edecek bir gelişme meydana geldi. Programın geliştiricisi olan Alexey Nicolaychuk bir Rusya vatandaşı ve bu yüzden Rusya – Ukrayna arasında meydana gelen savaş nedeniyle maddi güçlük çekiyor ve uygulamayı devam ettirecek gücü bulamadığı için sonlandırma kararı aldığını duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması tüm dünyanın dikkatini çekmiş ve Rusya büyük eleştirilerin hedefi olmuştu. Aynı zamanda ambargolara maruz kalmıştı. Söz konusu ambargolar bir suçu olmayan Rus vatandaşlarını da etkilemekte olup, bu bağlamda Alexey Nicolaychuk, ambargodan nasibini alan isimlerden oldu. Alexey Nicolaychuk tarafından geliştirilmiş olan MSI Afterburner yazılımı, Rus bankalarına uygulanan ambargo nedeniyle bir yıldır MSI tarafından ödeme alamıyor ve bu durum nedeniyle Alexey Nicolaychuk yaptığı açıklamada maddi destek alamadığı için programı sonlandıracağını duyurdu. Eğer bu gerçekleşirse istatistikler RivaTuner aracılığıyla gözükmeye devam edebilecek ancak ince ayar yapılması mümkün olmayacak.

MSI Afterburner yazılımı hala popüler olan yararlı programlardan biri olup sonlandırılacağına yönelik olarak geliştiricisinden açıklama gelmesi üzerinde MSI cephesinden de bir açıklama yapıldı. MSI, meydana gelen sorunu çözmeyi planladıklarını ve bu hususta bazı çalışmalar içerisinde olduklarını duyurdu. Eğer bu çalışmalar başarısız olursa MSI Afterburner programı resmen tarihin tozlu raflarına karışmış olacak.

Kuruluşu 2009 yılına dayanmakta olan MSI Afterburner programı, RivaTuner Statistics Server sunucu eklentisi destekli bir şekilde çalışıyor. Gerçek zamanlı istatistikler sağlayan sunucu eklentisi de yine yaygın bir şekilde kullanılmayı sürdürmekte.

(Visited 7 times, 1 visits today)