Günümüzün popüler dijital platformlarından Netflix’in 2022 yılının ilk çeyreğinde 200.000 abone kaybettiği öğrenildi. İşte detaylar…

Netflix hali hazırda dünyada en çok kullanılan video akış platformu olup uzun süredir büyük bir başarıyla ilerliyordu ve abone artışı yaşıyordu. Ancak Netflix uzun süredir devam eden abone artışı başarısını 2022 yılının ilk çeyreğinde kaybetti. Platformun son on yıldır ilk kez abone kaybettiği tespit edildi.

Netflix platformunun son on yıldır ilk kez abone kaybı yaşadığı açıklandı. Önümüzdeki süreçte de abone kaybının devam etmesi beklenmekte olup bu bağlamda platform yeni çözümlerle karşımıza çıkabilir.

Uygun fiyatlı reklamlı abonelik sistemi gelebilir

Netflix platformunda son zamanlarda abonelik sisteminde bazı değişiklikler gündeme geliyor. Netflix tarafından yapılan son açıklama kaybı ortaya koyarken platformun 2022 yılının ikinci çeyreğinde daha da fazla bir abone kaybına uğraması bekleniyor. Tahminlere göre 2022 ılının ikinci çeyreğinde 2 milyon kadar abone kaybedebilir. Bu kaybın temel nedenlerinden birisi de Rusya’daki erişimin kapatılması olup, bu bağlamda Netflix’in Rusya’da son bir aylık dönemde 700.000 kadar abone kaybettiği tahmin edilmekte.

Pandeminin eski etkisini yitirmesi ve hayatın normale dönmeye başlaması nedeniyle de Netflix platformunda abone kaybı yaşandığının altını çizmek gerekiyor. Aynı zamanda platforma rakip olabilecek kalitede pek çok yeni oluşum ortaya çıktı ve çıkmaya da devam ediyor. Bu kapsamda Netflix’in reklamlı daha ucuz bir abonelik sistemi getireceği iddiaları kuvvetlenmiş durumda. Şu an platforma yeni bir abonelik sisteminin getirilmesi düşünülmekte olup konuyla ilgili olarak Netflix CEO’su Reed Hastings yaptığı açıklamada reklamlı abonelik planının mantıklı olduğunu ve bu projeye açık olduklarını ifade etti. Ancak kullanıcıların ücret ödemelerine rağmen reklam görmesi onları rahatsız edebilir. Platformun bu hususta nasıl bir çözüm bulacağı da merak ediliyor.

(Visited 15 times, 1 visits today)