Aracınızı yokuş yukarı sürerken işe yaramakta olan yokuş kalkış desteğine değiniyoruz. İşte yokuş kalkış desteğine dair ayrıntılar…

Otomobillerde yokuş yukarı bir şekilde giderken trafik sıkışık olduğu zaman aracınızı durdurmanız ve tekrar devam etmeniz gerekmektedir. Bunu sürekli olarak tekrarlamalı, aracı arkaya kaçırmamalı veya çok ani bir şekilde frene basmamalısınız. Debriyajla kavramayı tam yapamadığınız taktirde aracınız geriye doğru gidecek olup, yerçekimi sizi arkadaki aracın tamponuna doğru çekmeye başlayacaktır. Tecrübeli sürücülerin aracı geriye kaçırması ise daha düşük ihtimaldir çünkü fren – debriyaj – gaz üçlüsünü refleksleri ile kullanmaya alışıktırlar. Bazen kullanıcılar yokuşta el frenini çekerek el freni yardımıyla kalkış yaparak da sorun yaşamaz. Ancak özellikle yeni sürücüler bu tarz durumlarda kaza yapabilir ve bundan kurtulabilmek için yokuş kalkış desteğine sahip olan bir araçtan yana tercih yapılmalıdır.

Yokuş kalkış desteği, araçlarda fren ile gaz pedalları arasında geçiş yaparken frenleri tutarak eğimde geriye doğru gitmenizi önler. Yokuşlarda geri kaçmayı önleyerek kalkışı kolaylaştırmak için tasarlanan yokuş kalkış desteğinde aracın içerisinde sensörler bulunur ve aracın yokuş yukarı olup olmadığını tespit ederler. Yokuş kalkış asistanı frenden gaz pedalına geçiş sırasında belirli fren basıncını korumaktadır. Yokuş kalkış asistanı, sürücü debriyaja gelinceye ve kavrama yapıncaya kadar fren basıncını korumaktadır.

ESP / ABS teknolojilerini kullanarak çalışmakta olan sistemde yokuş kalkış asistanı otomobili durdurduğunuz zaman fren basıncını korur. Ayağınızı fren pedalından çekip gaza basıncaya kadarki süre içerisinde dört tekerlek frenin açık kalmasını sağlar. Böylece aracın geriye kaymasını da engellemiş olur. Bu sistem rampalarda trafik varken dahi araç kullanmayı kolay bir hale getirmektedir. Bu bağlamda özellikle yeni araç sürücüleri için önemli miktarda kolaylık sağlamasıyla öne çıkmaktadır. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

(Visited 12 times, 1 visits today)