Yasa dışı yollar kullanarak kişilerin kredi kartı bilgileri gibi gizli ve kritik bilgilerini elde edebilmek için kullanılan dolandırıcılık yöntemine oltalama denmektedir. İşte oltalamaya dair detaylar…

Günümüzde siber güvenlik son derece önemli olup, siber güvenliği aşmak isteyen çok sayıda dolandırıcı ve dolandırıcılık yöntemi bulunmaktadır. Oltalama da yaygın olarak kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinden biridir.

Oltalama kavramı ilk kez 1995 yılında kullanılmış olup, bu kelime balık avına yönelik bir kelimedir ve internette başkalarının şifre gibi bilgilerini edinmek isteyen kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmaktadır. Kullanıcıların aldatılarak verilerinin elde edilebilmesi amacını taşır.

Oltalama saldırılarının iki aşaması bulunmakta olup bunlardan ilki gerçek bir kuruma ait gibi gözüken sahte web sayfaları oluşturmaktır. İkinci aşama ise büyük kullanıcı gruplarına gerçek kurumlardan gelmiş izlenimi vermekte olan mailler göndermektir. Bu aşamalardan birinin veya her ikisinin kullanılmasından sonra kişilerin kredi kartları v.b. bilgiler yasadışı yollardan kullanılarak sömürülmekte, banka hesapları boşaltılmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre kadınlar, erkeklere nazaran daha fazla oltalama saldırısıyla karşılaşmaktadır. Yine araştırmalara göre 18 – 25 yaş aralığındaki kişilerin oltalama saldırılarına aldanma riski diğer yaş gruplarına göre daha fazladır. Oltalama saldırısından korunmak için şüpheci yaklaşılması, gereken önlemlerin de alınması gerekir.

Oltalama saldırısından korunmak için dikkat edilmesi gerekenler

Kullanıcıların oltalama saldırılarına maruz kalmamak için dikkat etmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bunların ilki kişilerin ziyaret ettikleri internet sitesinin gerçekten doğru olduğunu domaini kontrol ederek belirlemesi, domain girerken yazım hatası yapmamaya özen göstermesidir. Böylece sahte web siteye yönlenme şansı ciddi oranda azalır. Diğer dikkat edilmesi gereken unsur ise şüpheli görülen maillerin açılmaması, açılsa bile içerisinde yer alan linklere tıklanmamasıdır. Maillerin içerisinde yer alan linkler bazen aldatıcı olabilmekte ve kullanıcının cihazına virüs girmesine sebebiyet verebilmektedir. Cihazınızda bu tür sorunlar yaşamamak adına iyi bir anitvirüs programı kullanmanızı da tavsiye ediyoruz.

(Visited 8 times, 1 visits today)