Ön ödemeli kartın ne olduğuna, ne işe yaradığına ve sunduğu avantajlara değinmekteyiz. İşte ayrıntılar…

Herhangi bir banka hesabına bağlı olmayan ancak tıpkı banka kartı gibi kullanabileceğiniz, kredi kartlarındaki gibi limite sahip olmayan çipli veya çipsiz kartlar olan ön ödemeli kartlara önce bir bakiye yüklersiniz ve yüklediğiniz bakiyeyi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Ön ödemeli kartın en önemli avantajı herhangi bir vadesiz hesaba dahi ihtiyaç duymadan kullanılabilmesidir. Bu bağlamda uzun süreçlere gerek kalmadan çok kolay bir şekilde temin edilebilir. Bunun yanı sıra 18 yaşın altında olan kişiler tarafından da kullanılabilmektedir. Örneğin bir ebeveyn çocuğu için ön ödemeleri kart edinip yükleme yaparak ona verebilir ve ön demeli karta bir şey olsa bile hesap etkilenmez ve sadece içerisinde yer alan para gidebilir. Örneğin içerisine acil durumlar için para yüklemek ve gencin ihtiyaç duyduğunda çekip kullanabilmesi sağlanabilir. Ön ödemeli kartlar tüm bankamatiklerde kullanılabilmektedir. Ulaşım kart ödemeleri, fatura ödemeleri, giyim, market gibi temel ihtiyaç alışverişlerinde kullanılabilmektedir.

Ön ödemeli kartlar gerek fiziksel bir biçimde gerekse online alışverişlerde güvenle tercih edilebilir. Güvenlik koduna, son kullanma tarihine ve tıpkı banka kartlarında olduğu gibi kart numarasına sahiptirler.

Ön ödemeli olan bir karta  atm, kredi kartı veya büyük mağazalardan yükleme yapılabilmektedir. Ön ödemeli kartın limiti bulunmamakta olup bu yüzden taksit ve ödeme erteleme seçenekleri bulunmaz. Tıpkı banka kartları gibi eft, havale gibi işlemler gerçekleştirilebilir. Ücretsiz ve güvenlidir. Nakit taşıma ihtiyacını büyük oranda ortadan kaldırmaktadır ve bakiye aşımı sorunu da bulunmaz çünkü limitiniz hiçbir zaman eksiye düşemez. Karta kendiniz bütçenizi yükleyip kullanabildiğiniz için bütçe yönetimi yapmanızı sağlamaktadır. İnternet alışverişlerinde kullanımı normal kredi kartı veya banka kullanımlarına göre de daha güvenlidir.

(Visited 9 times, 1 visits today)