Online yani uzaktan eğitim günümüzde giderek daha yaygın hale gelmekte olup, bu içeriğimizde online eğitimin öğrencilerin üzerindeki etkilerinin neler olduğuna değiniyoruz.

Korona virüsü salgını nedeniyle hayatımızda pek çok değişiklik meydana geldi. En fazla etkinin görüldüğü alanlardan birisi de eğitim alanı oldu. Eğitim hayatında salgından sonraki online eğitim öğrenciler üzerinde daha çok etki gösterdi.

Teknolojinin gelişmesi sayesinde ortaya çıkan online eğitim, geleneksel eğitim materyallerinin yanında farklı ve öğrencinin dikkatini çekebilecek, bilginin farklı yollarla iletilmesini sağlayacak iletişim modelleri oluşturmayı başardı. Eğitim sektöründeki öğrenciler, online eğitime adapte olarak kendilerini yenilediler ve öğretim süreci de okul dışına taşınmış oldu.

Online eğitimin öğrenciler üzerinde en belirgin etkisi internet ve bilgisayar kullanımlarının artması olmuştur. Ancak bu durum öğrencilerin bilgisayar ve internet üzerinde çeşitli bağımlılıklara maruz kalmasına da neden olmuştur. Örneğin bilgisayar oyunları ve siber saldırganlıklarda artışlar görülmektedir. Bunun genç yaştaki timaların bilgisayarlarda daha fazla vakit geçirmeye başlamasıyla ilgisinin bulunduğu düşünülmektedir.

Oyun bağımlılığı ve bilgi kirliliğine maruz kalmak online eğitim alan öğrencilerin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Bilgisayarı açtığı zaman eğlenceli vakit geçirmek istendiğinde sıklıkla oyunlara başvurulmaktadır ve bu durum oyun bağımlılığına neden olmaktadır.

Online eğitimin öğrenciler üzerinde bazı olumlu etkileri de vardır. Örneğin araştırmacı bir kimliğe sahip olmalarını sağlayabilir ve internet üzerinde yer alan bilgilerden doğrularını seçerek faydalanabilirler. Online eğitim sayesinde öğrenci bilgilere çok daha hızlı bir şekilde ulaşacağından zamandan tasarruf da sağlayabilir ve böylece daha çok ders çalışabilirler. Örneğin yolda vakit kaybetmek yerine çeşitli bilgileri gerek videolar izleyerek gerekse internet sitelerindeki makaleleri okuyarak öğrenebilirler. Ancak bunun için ilk olarak öğrencinin online eğitimi gerçekten de benimsemesi ve online eğitim veren hocalarından ve internetin geniş arşivinden yararlanabilmesi gerekmektedir.

(Visited 4 times, 1 visits today)