İyi bir web hosting tercihinde bulunmak internet siteleri için kritik önem arz etmektedir. İnternet sitelerinin başarılı olabilmesi adına iyi bir hosting kullanılması gerekmektedir. İşte web hosting terimi hakkında ayrıntılar…

İnternet sitelerinin dosyalarının bir bilgisayarda barınmasını ve web sitesinin WWW yani Wolrd Wibe Web bağlantısıyla internet üzerinden erişilebilir halde olmasını sağlayan hizmet olarak kabul edilmekte olan web hosting, bir web sitesinin başarılı olmasında temel kıstas olarak öne çıkmaktadır.

Hosting hizmeti sunan şirketler, internet siteniz için size sunucu alanı kiralamakta olan şirketlerdir. Bu tıpkı bir mağaza için yer kiralamakta olan bina sahiplerine benzer. Sitenizi kullanıcılar için internetten 7/24 erişilebilir kılacak olan sunucuları kiralamış olursunuz.

Bir host satın almadan web sitenizi çalıştırmanız mümkün değildir. İnternet sitenizde kesinti problemleri yaşamamak ve hızlı bir şekilde de gezinmeyi mümkün kılmak için kaliteli bir hosting paketini tercih etmeniz yararlı olacaktır. Aynı zamanda kullanacağınız internet sitesi scriptine uygun bir host paketinden yana seçim yapmanız gerekmektedir.

Hostingler temel olarak paylaşımlı, VPS ve dedike sunucu olarak ayrılmaktadır. Paylaşımlı hosting, sunucu alanını diğer sitelerle paylaşır. Ayda on binlerce ziyaretçiniz yok ise paylaşımlı barındırma daha iyi bir seçenek olacaktır. Genelde küçük işletmeler ve blog siteleri için yeterli kabul edilir. Aynı zamanda diğer hosting türlerine nazaran biraz daha uygun fiyatlardadır.

VPS

Paylaşımlı hostinge oldukça benzeyen fakat önemli miktarda trafiği yönetebilme imkanı sunabilen VPS, birden fazla web sitesi tarafından paylaşılan fakat ayrı ayrı yapılandırılan güçlü bir sunucu taktim etmektedir. Böylece tüm siteler herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan çalışır. Aynı zamanda güvenlik sizin için önemliyse ve özel bir sunucuya yatırım yapmak istemiyor iseniz VPS sizin için iyi bir seçenek olarak öne çıkacaktır.

Dedike Sunucu

Özellikle çok fazla trafik alan internet siteleri için dedike sunucuyu kullanmak mümkündür. Dedike sunucu, sunucunun tamamını kendiniz için kullanmanız anlamını taşımakta olup, istediğiniz gibi özelleştirme yapma gibi bir esneklikler sağlamaktadır.

(Visited 6 times, 1 visits today)