Bir internet sitesi açacak olanların bu doğrultuda ihtiyaç duyacakları unsurlara değiniyoruz. İşte detaylar…

İnternet günümüzde teknolojinin en önemli yapı taşlarından biri konumunda olup, internet üzerinde çok sayıda web sitesi bulunmakta ve bu durum interneti büyük bir kütüphane, bir arşiv haline getirmektedir. İnternet üzerinde gezinti yaparken bazen kendinizin de bir web sitesi sahibi olup olmayacağını düşünmüş olabilirsiniz. Eğer bir web sitesi sahibi olmaya karar verdiyseniz, web sitesi kurarken dikkat edilmesi gerekenlere göre sayfanızı oluşturabilirsiniz.

Host ve Domain Belirlenmesi

İnternet sitelerinin kurulabilmesi için ilk olarak host ve domain satın almak gerekiyor. Host ve domain satın almak için güvenilir platformların tercih edilmesi gerekir. Aksi taktirde ciddi kayıplar yaşayabilirsiniz. Host belirlerken internet sitenizin ihtiyaç duyacağı özellikleri karşılayabilecek fonksiyonları bulunan bir paket seçmelisiniz. Domain de internet sitenizin alan adıdır. Örneğin denemesite.com adresi bir domaindir. Eğer com uzantılı bir alan adı istiyorsanız ona göre bir ücret ödemeniz gerekir.

Domain tespiti için, domain yetkilinizin sitesini açıp domain sorgulama aracından kullanmak istediğiniz internet adresini yazın. Kullanılabilir durumda ise domain adresini onaylayıp satın alarak artık size ait olmasını sağlayabilirsiniz.

Script Seçimi ve Tasarım

İnternet sitenizde hazır script kullanmayı seçebilirsiniz. Örneğin WordPress bu konuda en yaygın scripttir. Ücretsiz olarak kurulup kullanılabilir ve çok sayıda tema desteğine sahiptir. Script kurulumları host paneli üzerinden kolayca birkaç adımda yapılabilmektedir. Eğer ticket açarsanız host şirketinizin yetkilileri de sizin adınıza script kurulumu yapacaktır. Script kurulumundan sonra hazır tema kurulumu yaparak sitenizi tasarım açısından hazır hale getirebilirsiniz. Bu konuda web tasarımcılardan profesyonel destek de alabilirsiniz. Sitenizi sizin için iddialı bir hale getirebilirler. Ancak maliyetsiz bir tasarım istiyorsanız admin panelindeki hazır temalardan birini de kullanabilirsiniz. Kısacası bir internet sitesinin oluşturulması için gerekenler; Host, domain ve sitenin dosyalarıdır.

(Visited 7 times, 1 visits today)