Günümüzde ekranlara bakmadığımız 1 saat bile yok ve bu durum mavi ışık filtresinin gerekliliğini gösteren bir unsurdur. Peki mavi ışık filtresi nedir? İşte mavi ışık filtresine ilişkin tüm detaylar…

Teknoloji günümüzde insanlığın adeta merkezine yerleşti ve hemen hemen herkes ya bilgisayar ya da telefon ile gün boyu haşır neşir oluyor. Bu durum bazen iş gereği bazen de hobi amacıyla ortaya çıkıyor. Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar üzerinde geçirilen zamanın epey fazla olması mavi ışık filtresinin önemini daha da ortaya koyuyor.

Mavi ışık filtresi, gözün ekrana bakarken daha az yorulmasını sağlayabilmek amacıyla kullanılmakta olan, bazen dahili olarak sunulan bazen de üçüncü taraf bir uygulama aracılığıyla kullanabileceğiniz bir ekran teknolojisi olarak öne çıkmaktadır.

Dijital ekranların yaydığı mavi ışığın göz ve baş sağlığı açısından bazı zararlarının olduğu bilinmekte olup, mavi ışık filtresi bu zararı daha az seviyelere indirmeyi başaran bir teknolojidir. Mavi ışık filtresini kullandığınız zaman ekran biraz daha sararır ve mavi ışık biraz daha doğal bir hale getirilmeye çalışılır. Yapay ışığın doğallaştırılması sürecinde mavi ışık filtresi, yapay mavi ışığın daha doğal ve yumuşak görünebilmesi amacıyla belirli oranlarda turuncu ışık yayarak yapay maviliği kırmak ve olumsuz etkileri azaltmak hedefini taşır.

Mavi ışık filtresini Windows sistemde uygulama yöntemi:

İlk olarak Windows Ayarlar bölümüne giriniz. Sistem sekmesini açınız ve ardından Monitör seçeneğine tıklayınız. Sonrasında Gece Işığı sayfasını açınız ve Şimdi Açın butonuna tıklayınız. Ardından filtre yoğunluğunu ayarlayınız ve mavi ışık filtresi için dilerseniz zamanlayıcı ayarı da yapınız. Böylece mavi ışık filtresini Windows işletim sisteminde uygulamış olursunuz. Dilerseniz f.lux gibi popüler üçüncü taraf uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Konuya dair yardım taleplerinizi ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmak için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

(Visited 13 times, 1 visits today)