Bu yazımızda metaverse terimine ilişkin olarak bilinmesi gereken unsurlara değiniyoruz. İşte metaverse hakkında ayrıntılar…

Son aylarda sıklıkla gündeme gelen ve hemen hemen her insanın duymaya başladığı Metaverse terimiyle ilgili olarak bilinmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle Meta kelimesinin Yunanca; Sonra, Öte gibi anlamlara geldiğini belirtelim. Meta kelimesi İngilizce’deki “Universe” kelimesiyle birleştirilerek ortaya Metaverse yani “Evrenötesi” gibi bir terim çıkarılmış.

Evrenötesi yani Metaverse terimi, tüm dijital dünyaların birleştirilmesiyle oluşturulmakta olan kolektif bir sanal paylaşım alanına denilmektedir. Tüm dijital dünyaların içerisinde yer aldığı kurgusal bir evren olan metaverse, pek çok insana göre gelecekte insanlığın merkezinde yer alacak olan yeni olgudur. Sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik yoluyla ulaşmanın mümkün olduğu metaverse, ilk olarak Neal Stephenson isimli yazar tarafından yazılan Snow Crash romanında bahsedilen bir terimdir. Romanda gerçek insanların avatarlarının olduğu üç boyutlu bir sanal dünyadan bahsedilir ve bu dünyaya Metaverse ismi verilir. Aslında sanal dünyalardan daha önce de pek çok romanda bahsedilmişti ancak Metaverse teriminin geçtiği ilk roman olduğu için Snow Crash romanının ayrı bir önemi vardır.

WEB 3.0’ın gelmesiyle beraber insanlar zaten dijital platformlar ile birbiriyle iletişim kurabilmektedir ancak metaverse bunun da ötesine çıkarak insan etkileşimlerinin boyutunu çok daha farklı bir yere taşımayı planlamaktadır. Metaverse ile insanlar sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik ile kendilerini başka bir dijital evrene götürerek o evren içerisinde vakit geçirecek, o evrende adeta kaybolacaklar.

Metaverse teması günümüzde giderek daha çok yaygınlaşmakta olup, bunun yakın zamanlardaki örneklerinden birisi Ready Player One isimli kitabın 2018 yılında beyaz perdeye uyarlanmasıdır. Bunun yanında metaverse tabanlı pek çok oyun piyasaya sürülmüştür. Örneğin Seceond Life buna gösterilebilecek olan bir diğer örnektir. Oyunda internet tabanlı sanal bir dünyada kendi avatarımızı oluşturup insanlarla iletişimler kurabiliyor ve gerçek hayatta yaptığımız şeyleri sanal dünyada taklit edebiliyoruz. Metaverse giderek gelişmekte olup yakın zamanda dijital ortamda tat, koku hissedilmesi ve benzeri pek çok konuyla ilgili olarak çalışmalar yürütülüyor.

(Visited 20 times, 1 visits today)