Açıklanan veriler 2021 yılının ilk yarısında online yemek sektöründe 6.1 milyar liralık sipariş verildiğini gösteriyor. İşte habere ilişkin detaylar…

Pandemi sürecinin başlamasıyla beraber internetten alışverişte büyük bir artış gözlemlendi. Özellikle dışarıdan çok daha fazla yemek söylenmeye başladı. Üstelik bu YemekSepeti, Getir gibi popüler platformlar üzerinden yaygın olarak yapılmakta olup, bu platformların bir mobil uygulama halinde kullanıcıların kolayca erişebileceği bir ortam sunması ve aynı zamanda televizyon üzerinde sıklıkla reklamlarının dönmesi sayesinde kısa sürede popüler olduğunu da söyleyebiliriz.

Avantajix tarafından Ticaret Bakanlığı verileri ile Dijital Türkiye 2021 araştırmasından derlenen bilgiler, 2020 yılında dijital pazarda en fazla büyümenin yüzde 49.6 ile yemek sektöründe olduğunu gösterdi. Online yemek sektöründe geçen yıl 17.8 milyon adet sipariş karşılığında 8 milyar 21 milyon lira ödeme yapıldığı açıklanırken, kişi başı yıllık online yemek harcamasının 450 TL olduğu duyuruldu. Öte yandan 2021 yılında yemek sektöründeki büyüme devam etti ve daha bariz bir hale geldi. Elde edilen verilere göre 2021 yılının ilk 6 aylık sürecinde yemek sektöründe 6.1 milyar liralık online sipariş verildi. Bu da büyüme oranının yüzde 50’nin biraz üzerinde olduğunu gösteriyor. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan göre 2021 yılının ilk 6 ayında e-ticaret pazar büyüklüğü 161 milyar lirayı buluyor.

2020 yılında ülkemizde etkin olan ve halen etkinliğini sürdüren korona virüsü sebebiyle pek çok restoran ve kafe kapandı. Bazı kafeler ve restoranlar hizmet vermeye devam edebilmek için online ortamlar üzerinden sipariş almaya ve evlere teslim yapmaya başladı. Bu durum kısa sürede kurye sayısının çok artmasına ve eve siparişin bir alışkanlık hale gelmesine neden oldu. Pandemi nedeniyle alınan önlemler her ne kadar eskisi kadar sert olmasada şu an internetten yemek sipariş etme eylemi büyük bir hızla devam ediyor.

(Visited 28 times, 1 visits today)