Bu yazımızda bir oyuncu monitöründe adeta olmazsa olmaz diyebileceğimiz özelliklerin neler olduğuna değiniyoruz. İşte oyuncu monitöre alırken dikkat edilmesi gerekenler…

Bilgisayar teknolojileri son yıllarda daha çok oyuncu ihtiyaçlarına göre evrimleşti. Bu kapsamda oyunculara özel pek çok ürün piyasaya sürüldü. Oyuncu monitörlerinin de bunlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Söz konusu monitörler oyunlar için özel olarak geliştirilmiş olup, önemli özellikleri bulunuyor.

Oyuncu monitöre satın almak isteyen kullanıcıların, bir oyuncu monitöründe yer alması gereken özelliklere dikkat etmesi gerekiyor. Oyuncu monitörlerinde hangi özelliklerin bulunması gerektiğini sizler için maddeler halinde sıraladık.

Düşük MS, yüksek Hertz oranı

Oyuncu monitörü satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi MS ve Hertz değerleridir. İyi bir oyuncu monitöründe ms değeri düşük olmalı, hertz değeri ise yüksek olmalıdır. Oyuncu monitörü için ideal kabul edilebilecek ms oranı 1 ms olup, 1080p çözünürlüklerde 144 Hertz, 2K ve 4K çözünürlüklerde ise en az 60 hertz sunabilen monitörleri tercih etmelisiniz.

Çözünürlük

Monitör seçimi yaparken çözünürlük unsurunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Kullanıcının ihtiyacına göre çözünürlük seçimi yapması gerekiyor. Örneğin sistemi yeni oyunları 1080p çözünürlükte çalıştırabiliyorsa o halde 2K veya 4K çözünürlüklü monitöre gerek yok. Yani çözünürlük hususunda kullanıcının hangi çözünürlük değerlerinde oyun oynamak istediği ve sistem gücünün ne olduğu belirleyici bir faktör. Eğer 2K oyun oynamak istiyorsanız ve sisteminiz elverişliyse o halde tercihinizi 2K monitörden yana kullanmalısınız.

Kavisli – düz ekran

Oyuncu monitörlerinde son zamanlarda kavisli, düz ekran ayrımını sıklıkla görüyoruz. Bu da tamamen kullanıcı tercihine göre seçilmesi gereken bir unsur. Şahsi görüşümüz kavisli monitörlerin daha iyi bir deneyim sunduğu yönünde. Ancak bunun için minimum 23.6 ve üzeri inç büyüklüğünde monitörleri tercih edin. Daha ufak monitörler kavis deneyimini iyi yansıtamaz.

FreeSync – G-Sync

Alacağınız oyuncu monitöründe FreeSync, G-Sync gibi özelliklerin bulunmasına dikkat edin. Ancak bu hususta grafik kartınızın AMD mi yoksa NVIDIA mı olduğu ayrıca önem arz ediyor. AMD grafik kartları için FreeSync, NVIDIA grafik kartları için de G-Sync monitörler tercih edilmelidir.

(Visited 80 times, 1 visits today)