Bu içeriğimizde yeni alınan bir akıllı telefonun ne kadar süre boyunca şarj edilmesi gerektiğiyle ilgili olarak bilgiler vereceğiz.

Akıllı telefonların içerisinde lityum iyon piller bulunmakta olup, böylece 2 saat içerisinde tamamen şarj olabilmektedirler. Mobil telefon üreticileri buna rağmen günümüzde yeni telefonların ilk şarj işlemi için 8 saat boyunca şarj edilmesi gerektiği hususunda ısrar etmektedir. Bunun birincil nedeni bir cihaz ilk açıldığı zaman gösterilen şarj seviyesinin pildeki gerçek şarj seviyesi olmamasıdır. Bu durumda telefon ilk açıp kullanmaya başladığınız zaman arada bir kapanabilir ve bu müşterinin firma hakkında kötü bir izlenime sahip olmasına neden olabilir.

Pillerin hafıza etkisine sahip olduğu bilinmekte olup, pil önceki döngünün deşarj voltajını ve deşarj derinliğini ezberler gibi görünür. Bu da sabit bir kesme voltajında pratik hücre kapasitesinin ilerleyici kaybına neden olur ve şarj durumu büyük oranda yanlış tahmin edilir. Yeni bir telefon alındığı zaman ilk şarj hususunda telefon üreticinizin telefonla birlikte gönderdiği kullanma kılavuzunu okuyunuz. Bazı üreticiler cihazı 6 ila 8 saat şarj etmeden kullanmamanızı öneriyor. Yine de genel kaide olarak mevcut pil seviyesi o an cihazı kullanmanız için yeterli ise bir li-on pili şarj etmek için uzun saatler beklemenize gerek olmadığını belirtelim.

Telefon üreticileri, telefonlarının pillerini belirli oranda şarj edilmiş bir biçimde gönderir. Yani genelde telefonu kullanmadan önce şarj etmeye gerek olmaz. Yine de kullanma kılavuzunda aksi bir durum yazıyorsa ona göre hareket etmenizi tavsiye ediyoruz. Düzenli şarj için akıllı telefon pil şarj ipuçlarını okuyarak talimatları da takip edebilirsiniz. Bazı akıllı telefonların lityum pili daha hızlı şarj edilirken bazıları çok daha yavaş şarj edilmektedir. Örneğin yeni bir telefonun lityum pili ortalama 2 – 4 saatte şarj edilirken çok daha yeni bir akıllı telefon hızlı şarj desteğine de sahipse yarım saat kadar kısa sürelerde bile şarj edilebilir.

(Visited 49 times, 1 visits today)