Yapılan İngiltere kaynaklı araştırmada en az değer kaybeden akıllı telefonların ve üreticilerinin hangileri olduğu açıklandı. İşte habere ilişkin ayrıntılar…

Akıllı telefonlar günümüzde adeta ateş pahası ve üretim aşamasında bazı tedarik sıkıntıları yaşandığı biliniyor. Bunun birincil nedeni korona virüsü olup, buna rağmen çok sayıda yeni akıllı telefon da piyasaya sürülüyor. Peki yeni akıllı telefonlar zaman içerisinde ne düzeyde değer kaybı yaşıyor? Buna yönelik olarak yapılan kapsamlı araştırmada en az değer kaybeden telefon markalarının hangileri olduğu belirlendi.

musicMaqpie isimli İngiliz kökenli perakende şirketi tarafından yeni bir rapor hazırlandı ve raporda teknolojik ürünlerin alındığı andan itibaren yıllar içerisinde fiyatlarında yaşanana değişimi gösterdi. Yeni modeller ve önceki nesil cihazların fiyatları üzerinde yapılan düzenlemelerin de etkisiyle en çok değer kaybeden, alıcısını zarara uğratan telefonların hangileri olduğuna detaylı olarak bakıldı.

Yapılan araştırmaya göre Apple cihazları 1 yıllık sürede yüzde 41 seviyesinde değer kaybediyor. İkinci yılın sonunda bu rakam %64 seviyesine kadar çıkıyor. Ancak Apple’ın buna rağmen en az değer kaybeden akıllı telefon markası olduğunu belirtelim. Yani yapılan araştırmanın sonuçları Apple markasının telefonlarının değerlerini en fazla koruyan cihazlar olduğunu gösteriyor. En az değer kaybeden ikinci telefon üreticisi Samsung olup, Samsung’un telefonlarında ilk yılın sonunda %64 seviyesinde düşüş gerçekleşirken ikinci yılın sonunda bu rakam %77 seviyesine kadar çıkıyor. OnePlus değerleri de Samsung markasına oldukça yakınlık gösterirken, ilk yıl yüzde 69 , ikinci yıl ise yüzde 78 oranında bir değer kaybı meydana geliyor. Bu üç marka telefonları daha az değer kaybeden başarılı telefon üreticileri olarak öne çıkıyor ancak Huawei ve Google için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Google ve Huawei markalarının telefonları piyasaya sürüldükten bir yıl sonra neredeyse %90 dolaylarında değer kaybediyor.

(Visited 53 times, 1 visits today)