Bir video oyununda ölenlerin gerçek hayatta da ölmelerine neden olabilecek ürkütücü bir sanal gerçeklik başlığı üretiliyor. Üstelik başlığın fikir babası da onu kullanmaya cesaret edememiş!

Sanal gerçeklik başlıklarının oldukça geliştiği ve giderek daha popüler bir hale geldiği bilinen bir husus ancak yeni sanal gerçeklik başlığı adeta kan donduracak cinsten çünkü başlığı kullanırken ölen oyuncular gerçek hayatta da ölebilir.

Palmer Luckey isimli bir girişimci tarafından ortaya çıkarılan katil sanal başlık, gerçek hayatı sanal avatara bağlama fikrini tamamen farklı bir boyuta taşıyor. Girişimcinin ürettiği katil sanal başlığı kullanan oyuncular oyunda öldükleri zaman gerçek hayatta da ölüyorlar çünkü oyunda ölmeyle beraber başlığa yerleştirilen patlayıcılar infilak ediyor ve böylece kişi gerçek hayatta da yaşamını yitiriyor.

Bu kan dondurucu sanal başlığı üretmekte olan girişimci açıklamasında yükseltilmiş grafiklerin bir oyunun daha gerçekçi görünmesini sağlayacağını ancak sadece ciddi sonuçların oluşturacağı tehditlerin size ve diğer oyunculara oyun sırasında yaşadıklarının gerçek olduğunu hissettirebileceğini, dolayısıyla en gerçekçi ölüm korkusu deneyiminin yaşanması için böyle bir sanal gerçeklik başlığını üretmiş olduğunu söyledi. Ancak bu kadarı kuşkusuz ki fazla ve girişimci de yaptığı açıklamada sanal gerçeklik başlığını henüz kendisinin de kullanmaya cesaret bulamadığını ifade ettiğini de belirtelim.

Palmer Luckey’nin katil başlığı, Sword Art Online (SAO) adlı anime romanını da anımsatmakta olup söz konusu hikayede oyuncular NerveGear isimli kulaklığı takıyordu ve bir zindandan kaçarken ölen oyuncular gerçek hayatta da ölüyordu. Luckey gerçek hayatta kullanılabilecek türden bir NerveGear başlığı ürettiklerini ve yakında tamamen sonuca ulaşacaklarını ifade etti. Bu bağlamda yakın zamanda bu ilginç sanal gerçeklik başlığının gerçekten de çıktığını ve yasa dışı yollarla satılmaya başlandığını görebiliriz.

(Visited 9 times, 1 visits today)