Bu yazımızda kripto paraların tanımına değinecek, kripto paralarla alakalı temel bilgilere yer vereceğiz. İşte detaylar…

Dijitalleşen dünyanın karşımıza çıkardığı en spesifik örneklerden biri kripto para olup, kripto paralar günümüzde bir hayli önem kazandı ve kazanmaya da devam etmektedir. Bir dijital para birimi olan kripto paralar, merkezi yönetimi organı olmayan, eşit katılımcıların oluşturmakta olduğu ağda çalışan sistemlerdir.

Kripto para ödemeleri şifrelenmiş olarak sadece dijital formda bulunmaktadır ve işlemlerle alakalı bilgiler ağ düğümlerinin arasında dağıtılmaktadır. Kripto paraları geleneksel olan para birimlerinden ayırmakta olan pek çok özellik bulunmaktadır.

Kripto para birimleri gereken verileri içermekte olan dijital bloklardan oluşmakta olan bir zinciri barındırır ve merkezi bulunmaz. İşlemler NFT sahipliği v.b. hususlarla alakalı olarak bilgiler içermektedir. Kriptografi ile korunmakta olan kripto paraların bu sayede taklit edilip yeniden kullanılması neredeyse imkansızdır. Şifreleme sistemi ile blok zincirini hacklemek de mümkün olmamaktadır.

Kripto paralar kamu finans kurumları veya hükümetler tarafından ihraç edilememekte olup, böylece hükümet müdahalesini ortadan kaldırarak global bir ortam sunar. Blok zincirlerinin stabil çalışmalarına da katkı sağlamakta olup, merkezi sunucunun arızalanması halinde bile dijital cüzdanlara erişimde bir sorun yaşanmaz.

Dijital para birimlerinde bankaların tüm işlemleri kontrol etmesi durumu devre dışı bırakılarak üçüncü taraflara veri sağlanması engellenmektedir. Kullanıcılar arasında işlemlerin son derece hızlı olması, bir ülkeden bir başka ülkeye çok hızlı bir şekilde kripto transferinin yapılabilmesi ve bozum işlemlerinin de stabil coinlerle çok hızlı bir şekilde ve 7/24 yapılabilmesi kripto paraları en dikkat çekici yapan özelliktir. Banka transferleri günlerce sürebilirken kripto para transferleri genelde saniyeler içerisinde gerçekleşir. Üstelik bunlar çoğu zaman yüksek meblağlı ücretlerde bile söz konusu olmaktadır. Her şeye rağmen yatırım için çok riskli varlıklardır ve bir anda paranızın neredeyse tamamını kaybetmenize neden olabilirler.

(Visited 13 times, 1 visits today)