Soğuk cüzdan, kripto para varlıklarının güvenli olarak saklanabilmesi için başvurulmakta olan yöntemlerden biridir. İşte soğuk cüzdana dair bilinmesi gereken detaylar…

Bitcoin ve diğer kripto paraları güvenli olarak saklamak önemli bir durumdur. Merkeziyetsiz olan kripto paraları muhafaza etmek kullanıcının insiyatifinde olan bir durum olup, oluşabilecek kayıplar kullanıcılara ciddi bir mali külfet doğuracağından soğuk cüzdan yöntemi tercih edilen saklama metotlarından biri olarak öne çıkmaktadır.

İnternete bağlı olmayan kripto para çözümü olarak ifade edebileceğimiz soğuk cüzdanlar, elde edilen kripto para birimlerinin güvenli bir şekilde saklanabilmesi için kullanılmaktadır. İnternete bağlı olmayan platformlarda saklanarak yetkisiz erişim veya siber saldırı gibi sorunlara karşı muhafaza edilmiş olur. İnternete bağlı olmadığı için ele geçirilme ihtimali son derece az olan soğuk cüzdanlara çevrimdışı cüzdanlar veyahut donanım cüzdanları, kağıt cüzdan da denilmektedir.

Bir kullanıcının sahip olduğu adresini ve özel anahtarını internete bağlı olmayan şekilde sağlanması olan soğuk cüzdanlardan kağıt cüzdan, kripto paraları saklamanın en güvenli yollarından biri olarak kabul edilmektedir. Kağıt cüzdanda bir kağıda yazdıracağınız özel ve genel anahtar üretilmektedir. Ancak o kağıt parçasını kaybetmemek gerekir. Bu yüzden pek çok kişi kağıt cüzdanları lamine ederek bankaların güvenlik kasalarında saklamayı tercih etmektedir. Eğer kağıdı kaybederseniz kripto paranıza erişiminiz ide kaybetmiş olursunuz. Bir diğer yöntem de donanım cüzdanı olup, donanım cüzdanlarında özel anahtarlar ağa bağlı durumda olan bilgisayar veya yazılımlara dokunmadığı için kullanıcının cihazında yer alabilecek olan bir virüsten etkilenmeyecektir. Donanım cüzdanında kullanıcının sahip olduğu özel anahtarları bir USB sürücü aygıtında saklanmakta, böylece internet ile erişimi kesilmektedir.

Ünlü kripto para platformlarından Binance da soğuk cüzdan hizmeti sunmakta olup, bu bağlamda kullanıcılara Binance Coinlerini çevrimdışı olarak saklama imkanı sağlamakta ve böylece tehlikelerden korunmalarına yardımcı olmaktadır.

(Visited 8 times, 1 visits today)