Bu yazımızda özel plakanın ne olduğundan, nasıl özel plaka alınabileceğinden v.b. hususlardan bahsediyoruz.

Özel plaka genelde maliyet nedeniyle veya yeterince araştırılıp üstüne düşülmeyen bir husus olarak ötelenebilmekte. Özel plaka sorgulama sistemi ile istediğiniz bir plakayı bulup sıfır veya ikinci el aracınızın üzerine tescillettirme imkanınız bulunmaktadır. Plakanızı beğenmenizin ardından uygulamanız gereken bazı formaliteler bulunmakta olup, araç plaka değiştirme işlemlerinin nasıl yapılabildiği v.b. hususları göz önünde bulundurmak gerekir.

Plakaya göre değişen fiyatları var

Plakalar seçmiş olduğunuz özel plakaya göre fiyat olarak değişebiliyor. Örneğin bazıları 1000 TL, bazıları ise 100.000 TL olabilir. Özel üç harfli plakalar için 100.000 TL kadar ödemek gerekebiliyor. Özellikle il kodundan sonraki kısımda GS gibi takım harflerine yer vermek isteyenlerin daha çok para ödemesi gerekebiliyor. Bunun yanında isim plakası da bolca tercih edilebiliyor. Örneğin 10 EFE xxxx şeklindeki bir plaka için 50000 TL ve üzerinde ücret ödemeniz gerekebiliyor. Çok kullanılan biri isim ise üç harfli özel plaka fiyatları artmaktadır fakat düşük ise rakam azalmaktadır.

Özel plaka sorgulama nereden yapılır?

Özel plaka sorgulaması yapmak için Emniyet Genel Müdürlüğü sistemlerini kullanabilirsiniz. İstediğiniz plaka eğer dolu ilse özel plaka ücreti yansımaz çünkü bir plakayı ne kadar isteseniz de dolu olduğunda alamazsınız.

Sorgulama yaptıktan sonra eğer istediğiniz plakayı seçebiliyor iseniz Plakayı Ayar bölümüne tıklayıp sonra da notere giderek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Yalnız bazı il emniyet müdürlüklerinin bu işlemi online ortam yerine şahsen başvuru yaparak yapmayı talep edebiliyor. Böyle bir durum var ise İl Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’nde giderek talep oluşturmak gerekiyor.

Sıfır bir araca özel plaka taktırmak için ise noterden önce plaka sorgulaması yaparak rezerve edin. Özel plaka ücreti ödemenizin ardından makbuzunuzun çıktısını alıp notere götürün. Noter tescil işlemlerine başlamadan önce özel plaka takılacağını ve fiyatını da ödediğinizi belirtirseniz gereken işlemler yapılır.

(Visited 2 times, 1 visits today)