Bu içeriğimizde internet sitelerini açtığınız zaman çıkabilen pop-up reklamların ne olduğundan bahsedecek ve pop-up ile ilgili olarak genel bilgiler vereceğiz.

İnternet sitesini ziyaret eden kişiler, o sitenin nasıl para kazandığıyla ilgili düşündüklerinde genellikle ziyaret başına para aldıkları sonucuna varırlar ancak bu tam olarak doğru değildir. İnternet siteleri üzerinden para kazanılabilmesi için çoğu kez internet reklamcılığı kullanılıyor. İnternet reklamcılığı hususunda pop-up yöntemi sık kullanılan yöntemlerden biridir.

Kullanıcıların yapmış olduğu ziyaretlerden para kazanmayı hedefleyen siteler, bunun için  internet sitelerine görüntüleme başına para kazandıran reklamlar yerleştirebilir. Hatta bazı reklamlar kullanıcıya açılır pencere olarak çıkarak onun reklamı görmemesini imkansız hale getirir.

Pop-uplar internet sitesini ziyaret ettiğinizde isteğiniz olmadan çıkan yeni pencereler olup, pencereler site yönlendirmelerinden veya zararsız reklamlardan oluşabildiği gibi aynı zamanda kötü amaçlı yazılımlar tarafından da meydana getirilebilmektedir. Kötü amaçlı yazılımların meydana getirebileceği zararlardan etkilenmemek için kullanıcılar tarayıcı ayarlarından pop-up açılmasını engelleyici tedbirler alabilir.

Pop-up kaldırmak için tarayıcı ayarları

İnternet sitelerinde pop-up çıkmasından rahatsız oluyorsanız internet tarayıcılarında ayarlamalar yaparak engellemeniz mümkün olup, en çok kullanılan internet tarayıcısı olan Google Chrome üzerinden örnek verecek olursak; Chrome üzerinde sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıklayıp ardından Ayarlar bölümüne giriniz ve sol taraftaki seçenekler arasından Gizlilik ve Güvenlik seçeneğine tıklayınız. Ardından Site Ayarları menüsüne geçiş yapınız ve içerik menüsünün altında bulunan “Pop-up’lar ve yönlendirmeler” kısmından Pop-up Engelleme butonunu aktif ediniz.

Mozilla Firefox kullanıyorsanız; arayıcının sağ üst köşesindeki Menüyü Aç simgesiyle Ayarlara geçerek , Gizlilik ve Güvenlik bölümünün içerisindeki İzinler başlığından Pencereleri Engelle seçeneğini aktif hale getirerek yapabilirsiniz. Bu yapmış olduğunuz ayarlamalara rağmen bazı internet sitelerinde pop-uplar açılmaya devam edebilir. Bunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

(Visited 19 times, 1 visits today)