Bu yazımızda programcılara yönelik en başarılı Linux dağıtımlarına değiniyoruz. İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

Hemen hemen her kullanıma yönelik olarak Linux dağıtımı yapılabilmektedir. Linux dağıtım yazılımları işlevsel, kullanışlı araçlarla dolu ve açık kaynaklı bir yapıya sahip olduğundan geliştiriciler için mükemmel kabul edilmektedir. Tüm programlama dilleriyle uyumluluğunu korumakta olan Linux, kodlamaya başlamak için çok iyi bir platform olarak öne çıkmaktadır.

Ubuntu

En fazla bilinen Linux dağıtımlarından biri olan Ubuntu, hem yeni başlayanların hem de tecrübeli programcıların gözdesi konumundadır. Programcılar ve geliştiricilere yönelik olarak uzun süreli destek sağlamaktadır ve yazılım yüklemek oldukça basittir.

Pop! _OS

GNOME masaüstü ortamını kullanan Pop!_OS, tanıdık bir görünüme sahiptir. Klavye kısayollarının üzerinde durulan dağıtım özel yazılım seçimi gibi uzmanlıklar sunmakta ve böylece programcılar için en iyi Linux işletim sistemlerinden biri olmaktadır. Pop!_OS, System76 kullanıcıları veyahut yalnızda estetikten hoşlanan kullanıcılar için de iyi bir tercih olarak bilinmektedir.

Debian

Yukarıda bahsettiğimiz Ubuntu, Debian’a dayanmakta olan bir dağıtımdır. Debian, bu yüzden Ubuntu kullanan kişilerin yabancılık çekmemesini sağlayan bir dağıtımdır. Debian’ın ilerici sürümü ile üretim ortamına yönelik oldukça iyi bir performans sunulmaktadır ve test sürümüyle de güncel yazılım ve paketler sunulmaktadır.

CentOS

Teknoloji devi Red Hat tarafından geliştirilmiş olan bir Linux dağıtımı olan Red Hat, RHEL alternatifi olarak CenOS’u sunmuştur. Ücretsiz bir topluluk sürümü bulunmaktadır ve RHEL’in en iyi parçalarından oluşturulmuş durumdadır. Etkileyici bir yazılım havuzuna sahip olmasının yanında aynı zamanda açık kaynaklı veritabanları ve dinamik diller için Red Hat Sowtfare Collections ile övünmekte, kurumsal gelişim ile programlamaya yönelik olarak ideal bir ortam sunmaktadır.

Kali Linux

Penetrasyon testini hedeflediğinden güvenlik test araçlarıyla dolu olan Kali Linux, Debian tabanlı olan bir Linux dağıtımıdır. Geliştiriciler, programcılar, güvenlik araştırmacıları ve web geliştiricileri için en iyi seçeneklerden biri olarak bilinmekte olup düşük güçlü cihazlar için de ideal bir işletim sistemi yapısı sunmaktadır.

(Visited 5 times, 1 visits today)