Bilgisayar donanımlarından RAM’lerin temizlenmesi işlemiyle ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte RAM temizleme programları…

Orijinal adı Random Access Memory olan RAM terimi, Türkçe olarak Rastgele Erişimli Hafıza anlamına gelmektedir. Bilgisayar donanımları arasında önemli parçalardan biri olarak kabul edilmekte olan RAM aygıtları, sabit disk ile işlemcinin arasında görev yapmaktadır. Bir önbellek olduğundan dolayı zaman zaman hafızası dolar ve performans kaybı da meydana gelir. Bu nedenle RAM temizleme yönteminin uygulanması önem arz eder.

RAM temizlemek için kullanılabilecek olan çeşitli programlar bulunmakta olup bunlardan yararlanılabilir.

CleanMyPC

Hem RAM temizlemek hem de bilgisayarda yer alan gereksiz kayıt defterlerini temizlemek için kullanılabilecek olan, pek çok fonksiyonu rahatlıkla uygulamanızı sağlayabilen bir yazılımdır. CleanMyPC programı RAM temizlemek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

RAMRush

Bu program bilgisayarınızı hızlandırabilmeniz adına kullanabileceğiniz etkili yazılımlardan biri olarak önce çıkmaktadır. Ftweak firması tarafından geliştirilen RAMRush programı, en iyi RAM temizleme programlarından biri olarak kabul edilmektedir.

MemPlus

Kolayca RAM optimizasyonu sağlamanıza imkan tanımakta olup bu program ile fazla RAM tüketmekte olan programları bulabiliyor ve işe yaramayan uygulamaları ona göre kontrol edebiliyorsunuz.

Advanced System Optimizer

Ram temizleme ile ilgili en iyi uygulamalardan biri olarak kabul edilen Advanced Sytsem Optimizer, Donma, kasma gibi sorunları ortandan kaldırmaya, RAM performansını yükseltmeye yarayan yazılımlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Advanced PC Cleanup

Bilgisayarda yer alan RAM’i temizleyebilmenize ve gereksiz pek çok dosyayı cihazınızdan kaldırabilmenize imkan tanımakta olan Advanced PC Cleanup programı, tercih edilebilecek RAM temizleme programları arasında yer almaktadır.

Bu yazımızda sizler için RAM temizleme programlarına değindik. Eğer sizin de aklınıza gelen bir RAM temizleme programı var ise hemen aşağıdaki yorum bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

(Visited 4 times, 1 visits today)