Renault Toros araçları döneminin efsane otomobillerinden biri olarak bilinmekte olup, günümüzde özellikle Anadolu bölgesinde hala yaygın olarak tercih ediliyor. Peki bunun sebebi nedir?

1970 yılların başından 2000’li yıllara kadar ülkemizde üretimi gerçekleştirilmiş olan Renault Toros otomobilleri, adını Toros Dağları’ndan almaktadır. Bunun nedeni aracın yüksek bir çekiş gücüne ve dayanıklılığa sahip olmasıdır. Yani yağmur, çamur, kar, tepe demeden yolları rahatça aşabilen bir otomobil olmasıyla sevilmiştir ve isminin hakkını veren bir araçtır.

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte her ne kadar ekonomik zorluklar söz konusu olsada artık etrafımızda genelde 2010 ve üzeri modelde yeni araçlar görüyoruz. Bu durum şehirler için geçerli olup, Anadolu’nun özellikle bazı bölgelerinde Renault Toros araçları hala yaygın olarak tercih ediliyor ve araçların şehir dışında hala çok tercih edilmesinin temel nedenlerinden birisi dayanıklı ve yüksek çekiş gücüne sahip olan yapısı olmasıdır.

Renault 12, 1971 yılında Türkiye’de yollara çıkmıştı ve bir sene sonra ülkemizde üretilen ilk station wagon modeli olarak Renault 12 SW kendisini göstermişti. Ardından 2000’lii yıllara kadar makyajlama yapılarak farklı modeller ile karşımıza çıktı. R12 araçlarının TL, TS , SW, GTS, TSW, TX ve Toros gibi pek çok farklı modeli bulundu. Avrupa Birliği standartlarına uymadığı için 2000’li yıllarda R12 serisinin üretimi Toroslar ile bitirildi. Ancak ülkemizde özellikle dağlık , köy kesimlerde Toros araçları gerek ekonomik gerekse yüksek çekiş yeteneğine sahip olmaları nedeniyle hala sıklıkla tercih edilmektedir.

Renault’un Toros ismini vermesinin nedeni de o dönemde Doğan , Murat gibi Türkçe isme sahip olan rakiplerinin çok popüler olmasıdır .Bu yüzden Renault da Türkçe bir isim vermeyi tercih etti. Toros adının verilmesinin nedeni de 12 serisinin yol tutuşu ve dayanıklılık konusunda ün kazanmasıdır. Toros Dağları’ndan ilham alınarak verilen bu isim ile birlikte Renault aynı zamanda iki Toros aracını helikopterle Toros Dağları’nın zirvesine bıraktığı bir reklam filim de çekerek dikkatleri üzerine çekmişti.

(Visited 3 times, 1 visits today)