Dünya üzerinde ilk saati kuran kişinin saati kaç olarak belirlediği, saatin kaç olduğunu nerden bildiği merak edilmekte olup, yeni yazımızda bu konuyla ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz.

Saatler ilk kez milattan önce 4000’li yıllarda Mısırlılar tarafından bulunmuş olup, Mısırlılar hem güneşin doğuşunu hem de batışını çözerek güneş saatini icat etmiştir. Bir çubuğun düzleme yerleştirilmesi ve güneşin konumuna göre hareket edip zaman kavramının yerine oturmasını sağlamışlardır. Ancak havanın bulutlu olduğu zamanlarda ve geceleri saatin kaç olduğunu bilemiyorlardı.

İnsanlığın ilerleyen süreçlerinde su saati, kum saati, ateş saati üretilmişti. 1300’lü yıllara gelindiğinde ise ilk mekanik saat üretilmiştir fakat kurmalı ilk mekanik saatin oluşturulması 1500 yılını bulmuştur. Kurmalı saatlerin ilk olarak nasıl ayarlandığı ise merak edilen bir konudur.

Kum saatinin kıvrımlı bir camın eğriliğine göre kumun yukarıdan aşağıya akmasıyla oluştuğunu, daha çok zaman hesaplamalarında kullanılmakta olduğunu biliyoruz. Kum saatini bulanın Avrupa’daki bir papaz olduğu bilinmektedir. Su saatinin ise suyun bir kaptan başka bir kaba veya dışarıya akmasıyla oluşan saat türü olduğu bilinmekte olup bulan kişi tam olarak bilinmiyor. Ateş saati ise mum saati olarak da bilinen ve 520 yılında Çinli bir şairin şiirinde geçmekte olan bir saat türüdür.

Saati ilk kuran kişinin tam olarak nasıl belirleme yaptığıyla ilgili kesin konuşmak mümkün değil ancak bununla ilgili olarak bazı varsayımlarda da bulunulabilir. Örneğin mekanik saati kuran ilk kişi güneş saatinden ilham alarak oluşturduysa mesela öğlen saatlerinde bunu yaptıysa güneş saatinden ilham alınarak oluşturduğunu söyleyebiliriz. Tarihteki tüm saatler hemen hemen aynı sonucu gösterdiğinden ilk mekanik saati kuran kişinin de güneş saati bakımından diğer saatlerden ilham aldığı varsayımında bulunmak doğru olabilir. Konuyla ilgili olarak görüşlerinizi hemen aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

(Visited 4 times, 1 visits today)