Bu içeriğimizde solaryum teknolojisinin ne olduğuna değinecek, solaryum teknolojisine ilişkin bilgiler vereceğiz.

Solaryum en kısa tabir ile yapay bronzlaştırma sistemi olup, günümüzde oldukça fazla kişi tercih ediyor ve solaryum teknolojisinden yararlanan kişi sayısı her geçen gün daha çok artıyor.

Solaryum cihazları içerisine girebileceğiniz kabin tarzında yapılmış olup, böylece tüm vücuda kolayca etki edebilmektedir. Bazı solaryum cihazları içerisinde bulunduğunuz kabini otomatik şekilde döndürme gibi fraklı çalışma prensiplerine sahip olup, bunların ortak özellikleri ise ultraviole ışın kullanıyor olmalarıdır. Solaryum cihazları tipik olarak %97 UVA , %3 UVB yaymaktadır. Solaryum cihazlarının çoğu fosfor içermekte olan floresan lambalar kullanıp güneşe benzer UV yayar. Solaryum makineleri genel olarak 12 – 28 watt arasında 100 lamba içerir. Öte yandan solaryum salonlarında yer alan daha büyük makineler 100 ila 200 wat arasında 24 – 60 arası lamba kullanmaktadır.

Ultraviole ışınlar solaryum esnasında derinize temas edip bronzluk sağlar. Solaryum cihazındaki kişi kabinde hareketsiz olarak uzanır ve sonrasında uzman kişi ışığın tipini ve şiddetini ayarlar. Solaryum seansının belli bir süresi bulunmaktadır. Bu da yine uzman kontrolünde gerçekleştirilmektedir.

Günümüzde solaryum cihazlarının cilde zararlı olduğuna yönelik tartışmalar bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre solaryum cihazlarını ayda 1’den fazla kullanan kişilerin %55’inde cilt rahatsızlıkları ortaya çıkıyor. Aynı zamanda solaryumun cilt kanserine yakalanma riskini artırdığına yönelik olarak açıklamalar bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, uv ışınlarına aşırı maruz kalma nedeniyle bağışıklık sisteminin bastırılması, erken yaşlanma, cilt kanseri , katarakt gibi yan etkilerin oluşabileceğini belirtmekte olup, bu nedenle tavsiye etmemektedir. Solaryuma koruyucu gözlük olmadan girilmesi ise kar körlüğü riskini ortaya çıkarır.

Solaryum cihazında uyuyakalmak oldukça tehlikeli bir hadisedir. Amerikalı ünlü beyzbol oyuncusu Marty Cordova daha önce solaryum yatağında uyuyakaldığı için akut yaralanmalar yaşamıştır.

(Visited 241 times, 1 visits today)