Xiaomi markası MIUI 13 arayüzüne yönelik olarak tanıtım gerçekleştirdi. Böylece arayüze ilişkin detaylar belli oldu.

Teknoloji şirketlerinden Xiaomi’nin uzun bir süredir MIUI 13 arayüz sürümü üzerinde çalıştığı biliniyordu ve arayüzünün tanıtımını bugün gerçekleştirecekti. Beklendiği üzere 28 Aralık yani bugün arayüz tanıtımını gerçekleştiren Xiaomi, MIUI 13 ile beraber önemli yenilikler sunuyor.

MIUI arayüzünün en güncel sürümü olarak karşımıza çıkan yeni MIUI 13, performans hususunda amiral gemisi akıllı telefon modellerinde 12.5 sürümüne nazaran %15 daha az kare atlama sorunu yaşanmasını sağlıyor ve aynı zamanda bu durum orta segmentte %32, alt segment modellerde ise %52’ye kadar çıkıyor. Günlük kullanımda bu oranların çok daha iyi olabileceğini de belirtmek gerekiyor.

MIUI 13 ile birlikte yüz tanıma özelliği hususunda geliştirmelere giden Xiaomi, MIUI 13 arayüzü ile kişinin gövdesini görmezden gelerek yalnızca yüze odaklanıyor. Yüz kıvrımlarını hesaba katarak üç boyutlu tarama yapıyor. Böylece onu bir fotoğraf ile kandırmak mümkün olmuyor. MIUI 13 sürümünde aynı zamanda gizlilik filigranı ve dolandırıcılık koruması gibi ekstra özellikler de bulunuyor.

MIUI 13 arayüzü daha canlı bir tasarım yapısına sahip olup, widgetlara yönelik olarak da yenilikler içeriyor. Aynı zamanda MiSans isimli yeni bir font kullanıyor ve böylece kendi tarzını yakalıyor. Arayüzün aynı zamanda tablet versiyonu da bulunmakta olup, tablet versiyonu genel olarak telefon versiyonuna çok benziyor. İkisini farklı kılan ana etken ise çoklu görev hususunda kullanım kolaylığı sağlamakta olan ekstra özelliklerinin bulunuyor olmasıdır. Aynı zamanda 3000’den fazla uygulama büyük ekrandan verimli bir şekilde faydalanabilmek maksadıyla optimize edildi. Bu bağlamda MIUI 13 Pad yazılımı tablet kullanıcılarını da optimizasyon hususunda memnun edebilir.

Xiaomi’nin yeni MIUI 13 arayüzüyle çıkacak olan ilk tablet modeli Xiaomi Pad 5 olacak. Bunun 2022 yılının ilk çeyreği içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

(Visited 26 times, 1 visits today)