Bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmakta olan fan kontrol programı SpeedFan ile ilgili olarak bilgiler veriyoruz. İşte SpeedFan hakkında bilinmesi gerekenler…

Bilgisayarların içerisinde yer alan fanlar, bilgisayarın donanımlar için gereken ortamı sunabilmesi adına önem arz ediyor. Donanımlar yüksek sıcaklık değerlerinde çalıştığı için, özellikle sıcak havalarda iyi bir hava sirkülasyonu şart oluyor. Bunu sağlayana en temel yardımcı ekipmanlardan biri bilgisayar fanları olup, bilgisayardan kulağınıza gelen ses de çoğunlukla fanlara aittir. Fanlar dönüşleri esnasında hızlarına ve malzeme kalitesine göre az veya fazla ses çıkarır.

Bilgisayarlar için geliştirilen SpeedFan programı, bilgisayarınızın sistem sıcaklığını ölçebilmekte ve aynı zamanda donanımlar için gerekli olan fan hızı değerlerini belirleyebilmektedir. İlk sürümü 2001 yılında çıkan SpeedFan, zaman içerisinde geliştirilmiş ve yeni sürümler kazanmıştır. SpeedFan’ın geçmişi oldukça eskiye dayanmakta olduğu için, eski Windows versiyonlarıyla da uyumluluk göstermektedir.

SpeedFan programını doğru bir şekilde ayarlayarak, bilgisayar donanımlarınızın tam performans gösterirken ihtiyaç duymakta olduğu soğutmayı sağlayabilirsiniz. SpeedFan ilk etapta bilgisayarın donanımlarını soğutmakla görevli olan fanın performansını ölçmektedir. Kontrol sistemini devreye sokarak da soğutmanın etkili bir şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz.

SpeedFan nasıl kullanılıyor?

İlk olarak SpeedFan programını resmi ve güvenilir kaynağından indiriniz. Ardından programı çalıştırınız ve Configure seçeneğine, oradan da Advanced sekmesine tıklayınız. Ardından Chip menüsü içerisinden donanımınızı seçiniz. SmartGuardian ile gösterilen aktif fanınızı seçiniz. Sonrasında Set to seçeneğini Software controlled olarak seçiniz ve Ok butonuna tıklayarak yapmış olduğunuz ayarı kaydediniz.

Fan hızını otomatik olarak ayarlamak için Automatic Fan Speed seçeneğini onaylayıp, fan hızının SpeedFan tarafından ayarlanmasına izin veriniz. Speeds sekmesi içerisinden fan hızınızı ve sistem sıcaklığınızı inceleyebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızın sıcaklığından ve fanlarınızın çalışmasından zaten memnunsanız o halde SpeedFan kullanmanıza gerek yoktur.

(Visited 32 times, 1 visits today)