Bu yazımızda TamperMonkey’in ne olduğuna değiniyor, hakkında bilgiler veriyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

TamperMonkey popüler bir tarayıcı eklentisi olup, bir komut dosyası yöneticisi görevi görmektedir. İlk kez 2010 yılında yayınlanmış olan bu eklenti, Opera gibi bazı internet tarayıcılarınca tehlikeli eklentiler arasına eklenmiştir ancak kullanılmaya devam etmiştir ve günümüzde popülerliğini sürdürmektedir.

Ziyaret etmiş olduğunuz internet siteleri üzerinde görüntüleme düzenlemeleri yapmanızı sağlamakta olup, böylece internet sitesinin kodlarına müdahale edemiyor olmanıza rağmen çıkan tasarımı kendinize göre özelleştirerek farklı bir görüntüye kavuşmanızı sağlamaktadır. Bu bağlamda internet sitelerini kullanırken çok daha kişisel bir deneyim yaşamanız mümkün olmaktadır.

TamperMonkey eklentisini indirdiğinize bazı temel komutlar hazır olarak verilmektedir ancak farklı özelliklere kavuşabilmek için kendi komutlarınızı girmeniz gerekmektedir. Bu nedenle eklenti herkes için uygun değildir.

Chrome’da TamperMonkey kullanımı

Chrome Web Mağazası üzerinden TamperMonkey uzantısını indiriniz ve ardından Ekleme isteğini onaylayınız. Sonrasında kullanmak istediğiniz komut dosyalarını bularak Yükle butonuna tıklayınız.

Firefox’ta TamperMonkey kullanımı:

TamperMonkey resmi internet sitesi aracılığıyla Firefox uzantısını indiriniz. Eklentinin en güncel sürümünü yüklemiş olduğunuzdan emin olunuz. Firefox üzerinden TamperMonkey eklentisini açınız ve Komut Dosyası Oluştur yazısına tıklayınız. Dilediğiniz kadar komut dosyası ekleyip güncellemeleri açınız.

TamperMonkey bir eklenti olmasının dışında Android cihazlar için uygulama olarak da kullanılabilmektedir.

Android’de TamperMonkey kullanımı:

İlk olarak Google Play üzerinden TamperMonkey mobil uygulamasını indiriniz ve uygulamayı açınız. Kullanmak istediğiniz komut dosyasını bulup Yükle butonuna dokununuz ve işlemi onaylayıp Tamam butonuna tıklayarak kurulumu sonlandırınız.

TamperMonkey eklentisi, daha kişiselleştirilmiş bir web deneyimi yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftan olup, konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

(Visited 38 times, 1 visits today)