Yeni yazımızda SQL ile ilgili bilinmesi gereken temel noktalara değiniyoruz. İşte SQL hakkındaki bilgiler…

SQL, veri tabanının vazgeçilmez uygulaması olarak kabul edilmektedir. Açılımı Structured Query Language yani Yapılandırılmış Sorgulama Dili olan SQL, aslında bir programlama dili değildir fakat çoğu kişi bir dil olarak kabul eder. SQR programı, birden fazla veri tabanını kontrol etmeye imkan tanımaktadır.

Devasa verilerin olduğu karmaşıklığı çok daha anlamlı hale getirerek, anlamlı verileri ortaya çıkarabilmeye imkan tanıyan veri tabanı yönetim programı olan SQL, birden fazla veri tabanını kontrol etmeye imkan tanıyan bir yapı sunar.

SQL programı ile kontrol edebileceğiniz veri tabanları MySQL, Oracle, Microsoft SQL Server, Sybase, IBM Database 2 v.b.’dir. Veriler ile uğraşan herkes Sql Server’ın ne olduğunu merak etmekte olup, verileri işleyebilmek için ilk olarak server gerekmektedir ve verileri kolayca kontrol etmeye mikan tanıyan Relational Database Managemet System kısa adıyla RDBMS Microsoft tarafından sunulmaktadır. Amacı birden fazla kullanıcının verilere erişebilmesi ve bütünlük içinde depolanmasını sağlamasıdır. Kurumların verileri şifrelemesi, erişim sağlaması, erişim kısıtlanmasına yönelik imkanlar tanımakta olan SQL server, birbiriyle alakalı olan verilerin kayıt edilip ihtiyaç halinde kullanılmasına imkan tanır.

SQL Öğrenimi

Veri tabanı yönetimi, veri bilimi gibi pek çok meslekte fayda sağlayan yapısal sorgulama dili öğrenimi hususunda ilk olarak SQL öğrenmek gerekir. SQL öğrenimi yapan bir kişi veri tabanı üzerinde yeni kayıtlar girme, eski kayıtları güncelleme, veri tabanı kayıtlarını silme, yeni veri tabanı ve tablo oluşturabilme, veri tabanı üzerinde sorgulama yapabilme gibi fonksiyonlara kavuşacaktır. Eğer bir internet sitesi veya uygulama yapma düşünceniz var ise veri tabanı gerekebilir ve veri tabanını yönetmeniz de gerekecektir. SQL öğrenmek bu bağlamda size büyük katkılar sağlayacaktır.

(Visited 8 times, 1 visits today)