Sunroof, otomobil severlerin araçlarında en çok istedikleri donanımlardan biri olup, bu yazımızda sunroofa ilişkin olarak bilgiler vereceğiz. İşte solar sunroof hakkında bilinmesi gerekenler…

Sunroof araçlarda sportif, şık bir görüntü sunmakta olup aynı zamanda ışığın daha fazla alınması sayesinde daha ferah bir ortam da sağlamaktadır. Sunroof açık pozisyona alınarak yolculuk yapıldığı zaman araç içerisindeki havanın sağlıklı bir şekilde sirkülasyonunu da sağlıyor.

Temiz hava ihtiyacını özellikle uzun yollarda karşılamak gerekebiliyor ve bu durumlarda kullanıcılar sunroofu açık pozisyona getirerek faydalanabiliyorlar. Kullanıcıların araçların camlarını açarak da bu sonuca ulaşması mümkün ancak araç camlarını açmak aracın aerodinamik karakteristiğine olumsuz yönde etkide bulunur ve yakıt tüketimini artırır.

Bazı kullanıcılar da araçlarında klima bulunduğu için, hava sirkülasyonu adına sunroofa ihtiyaç olmadığını düşünebilir ancak bu yöntem de sunroof kadar doğal ve sağlıklı değildir. Aynı zamanda bir süre boyunca klima ile seyahat eden kişiler, içerideki oksijenin azalıp zararlı gazların artması nedeniyle uyku sorunu yaşayabilir veya reflekslerinde zayıflama meydana gelebilir. Klimanın bu tarz zararlarda bulunabildiği bilimsel olarak da ortaya çıkarılmıştır.

Araç üreticileri sunroof hususunda araçlara göre farklı şekil, boyut ve görüntü kullansada sunroofların genel olarak aynı tasarım yapısına sahip olduğu söylenebilir. Sıcak havalarda güneş altına park edilen solan sunroofa sahip olan aracın iç havalandırma fanlarına güneş panellerinden elektrik enerjisi sağlanarak havalandırma yapılabilir ve bu hava sirkülasyonu ile araç içerisinde ısının 35-40 derece seviyelerinde kalması sağlanabilir. Böylece konfor açısından çok daha makul değerler elde edilir. Aynı zamanda aracın içerisinde yer almakta olan aksamların da daha uzun ömürlü olması sağlanır. Klimanın yolculuk sırasında içeriyi istenen ısıya getirebilmesi için gereken süre düşürülüp yakıt sarfiyatı azaltılmakta ve tasarruf sağlanabilmektedir.

(Visited 31 times, 1 visits today)