Windows işletim sisteminde görülmekte olan svchost.exe dosyasının ne olduğuna, ne işe yaradığına ve silinmesi durumunda ne olacağına değineceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Günümüzde pek çok kişi bilgisayar üzerinde işlem yapmakta iken çeşitli Windows dosyalarına rastlamaktadır. Bunlardan bazılarının silinmemesi gerekmekte olup, silinmesi halinde sisteme zarar verilmesi durumu söz konusu olur. Svchost.exe dosyası da bu kapsamda olan bir dosya olarak öne çıkmaktadır.

Pek çok Windows kullanıcısının bilgisayarda gezinti yaptığı sırada rastlamakta olduğu svch.exe dosyasının ne olduğu, zararlı olup olmadığı, kaldırılıp kaldırılamayacağı merak edilebilmekte olup, svchost.exe dosyası, Windows işletim sistemli bilgisayarda birden fazla görevi yerine getirdiğinden, bu nedenle görev yöneticisi içerisinde svchost.exe’yi durdurmaya çalıştığınız zaman sisteminizde sorun oluşacağını söyleyebiliriz.

Windows işletim sisteminde sistemin teknik işlerini yürütmekte olan pek çok dosya bulunmakta olup, svchhost.exe (Servis sunucu ya da Svchost) görev yöneticisi ile sonlandırılamayacak olan bir programdır. Görev yöneticisinden sonlandırmak istediğiniz zaman başarısız olursunuz. Başarılı olsanız bile Windows düzgün çalışmaz. Aynı durum svchost.exe silinme işlemi uygulandığı zaman da söz konusu olmaktadır. Windows svchost.exe dosyasının bir sistem dosyası olduğundan silmenize izin vermez. Silmeyi başarmış iseniz de Windows dosyalarında bozulmalar meydana geldiğini görürsünüz. Bu durumda sisteminize bir format işlemi uygulamanız da gerekebileceğinden svchost.exe dosyalarının silinmemesi öneriliyor.

Microsoft svchost.exe uygulamasını “ Dinamik bağlantı kütüphaneleri kaynaklı çalışan bir genel ana bilgisayar işlemidir. “ şeklinde tanımlamakta olup, Windows bilgisayarda birden fazla işlem uygulayabilen bir uygulama olan svchost.exe, bilgisayara DLL dosyalarını yüklemekte olup, DLL dosyaları birden fazla kodu içerisinde barındırmakta olan bir sistem sunmaktadır. Aynı anda birden fazla uygulamanın kullanılması DLL sayesinde mümkün hale gelmekte olup, bu gibi nedenlerden svchost.exe dosyaları önemli görevlere sahip olmalarıyla öne çıkmaktadırlar.

(Visited 8 times, 1 visits today)