Bu yazımızda akıllı telefonunuzun SIM kartı okumaması problemini gidermek için uygulayabileceğiniz yöntemlere ilişkin olarak bilgiler veriyoruz. İşte telefonun SIM kartı okumamasıyla ilgili bilinmesi gerekenler…

Akıllı telefonlarda SIM kart cihazın adeta can damarı konumundadır. Hücresel veri bağlantısını etkinleştirmeye imkan tanıyan eSIM teknolojisinden sonra telefonun SIM kartı okumaması gibi hataların artık sonu gelmeye başlasada eSIM destekleyen cihazların sayısının hala az olduğu göz önüne alınmalıdır ve bu durum fiziksel SIM kart kullanmaya devam eden kullanıcı sayısının çok yüksek olduğunu göstermektedir.

Telefonunuzda kullanmış olduğunuz SIM kartınız eğer çalışmıyor ise bunun birden fazla nedeni olabilir. Örneğin SIM kart bıçak gibi kesici aletle kesildiyse bir süre sonra zarar görebilmektedir. SIM kartın kesilmesi genelde nano SIM’e dönüştürmek maksadıyla uygulanmakta olan bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Eğer SIM kart üzerinde bir çizik veya fiziksel hasar var ise sorunun temel kaynağı bu olabilir.

Bazı durumlarda SIM kartın görünmemesi sorununun nedeni SIM kartın yanlış yöne takılmış olmasıdır. SIM kartın yanlış yerleştirilmemesi için çipi yukarı ve aşağı bakacak şekilde iki farklı halde yerleştirerek testlerde bulununuz. İki şekilde de deneyerek doğru olanı bulabilirsiniz.

Telefonun yeniden başlatılması

Bazı durumlarda akıllı telefonun yeniden başlatılması sayesinde SIM kartın görünmemesi problemini giderebilirsiniz. Telefonunuzun güç tuşuna basılı tutup Yeniden Başlat seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır.

IMEI kontrolü

Eğer yurt dışından gelmekte olan telefonların IMEI numarası kayıt edilmemiş ise SIM kart yok hatası gelmektedir. Türkiye garantili olarak satılanlarda bile bazen IMEI silinmesi sorunu yaşanabiliyor. Bu gibi durumların kontrol için telefonunuzun ayarlar bölümüne girip *#06# yazın ve bulduğunuz numarayı IMEI sorgulama sayfasına girerek kontrol edin. Eğer kayıtlı olmadığına dair hata geliyor ise telefonunuzun IMEI sıkıntısı var demektir.

(Visited 8 times, 1 visits today)