Günümüzün popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan Telegram’a ücretli abonelik seçeneğinin dahil edileceği bilgisine ulaşıldı. İşte habere ilişkin tüm detaylar…

Günümüzde mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp’ın büyük alternatiflerinden biri haline gelen Telegram, özellikle WhatsApp uygulamasının yaşadığı son gizlilik konusundaki skandal hamleler nedeniyle daha çok ön plana çıkmıştı. Pek çok kişinin WhatsApp uygulamasını sildiği bir dönemde yoğun bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başaran Telegram günümüzde geliştirilmeye ve yeni fonksiyonlar kazanmaya devam ediyor.

Mesajlaşma uygulamaları sunmakta oldukları hizmet karşılığında ücret talep etmemektedir ancak verileri hedefleyen reklamcılık kullanmaktadır. WhatsApp geçtiğimiz yıl verileri daha gelişmiş reklam planlarında kullanma kararı ile tepkilere neden olmuştu. Daha sonrasında Telegram ve Signal gibi gizliliğe önem verdiğini her fırsatta iddia eden uygulamalar biraz daha dikkat çekti ve günümüzde özellikle Telegram uygulamasının bir hayli büyümüş olduğunu belirtmek gerekiyor.

Telegram uygulamasını geliştiren ekipler daha fazla maddi kaynak oluşturabilmek için çalışmalar yürütmekte olup, gelen bilgilere göre bu doğrultuda ücretli abonelik sistemi sunulmaya başlanacak. Telegram Beta isimli, 35.000’in üzerinde üyeye sahip olan Telegram kanalında paylaşılan bilgilere göre uygulanmanın iOS için yayınlanan yeni bir beta sürümü bulunuyor ve söz konusu beta sürümü v8.7.2 olarak kendisini gösteriyor. İlgili beta sürümünde Premium isimli bir üyelik modelinin bulunduğuna yönelik fonksiyonlar gözüküyor. Özellik bazı özel tepkiler ve stickerlar kullanmaya imkan tanıyor. Yani bu bağlamda Telegram üzerindeki Premium abonelerinin gönderebileceği özel tepkilerin ve stickerların olacağını söyleyebiliriz.

Telegram ücretsiz olarak kullanılmaya devam edilebilecek ve ücretli sürüm ücretsizin yanında bir alternatif olarak yer alacak ve kullanıcılar ücret ödeyerek farklı emojilerden yararlanma imkanına sahip olacaklar. Şu an test aşamasında olan özelliğin yakın zamanda aktif hale getirilmesi beklenmekte.

(Visited 23 times, 1 visits today)