Microsoft’un Edge internet tarayıcısının kullanım oranlarına yönelik olarak yeni veriler geldi. Gelen bilgiler Microsoft Edge’nin ikincilik koltuğunu aldığı yönünde. İşte habere ilişkin tüm detaylar…

Günümüzün en fazla kullanılan internet tarayıcılarına ilişkin olarak StatCounter tarafından bir araştırma yapıldı. Pazar araştırma şirketi StatCounter, dünyanın en fazla tercih edilen internet tarayıcılarının hangileri olduğuna yönelik olarak araştırma düzenlendi ve bunun sonuçları paylaşıldı. Sonuçlarda dikkat çekici bazı ayrıntılar yer alıyor.

Gelenek bozulmadı!

İnternet tarayıcısı alanında en çok kullanılan tarayıcı yıllardır Google Chrome olup, gelenek bir kez daha bozulmadı çünkü yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Chrome tarayıcısı %66,58 kullanım oranına sahip. Böylece pazarın büyük bir bölümünü tek başında elinde bulunduran Chrome ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

İkinci sırada Edge var

Chrome internet tarayıcısını takip ederek listenin hemen ikinci sırasında yer alan tarayıcı ise Microsoft Edge oldu. Edge tarayıcısı aslında ilk çıktığı dönemde çok fazla ilgi görmemişti ve beğenilmeyen özellikleri bulunuyordu ancak tarayıcı daha sonradan Chromium tabanlı yenilenmiş haliyle kendisini gösterdikten sonra sevildi ve günümüzde kullanım oranını giderek artırıyor. Gelen bilgilere göre Edge’nin Pazar oranı %10,07 oldu ve böylece Edge, Apple’ın Safari internet tarayıcısını geride bırakarak büyük bir başarı elde etti. Safari tarayıcısının oranının ise %9,62’ye gerilediği öğrenildi. Safari tarayıcısının hemen arkasında ise %7,787 oranıyla Firefox olup, Safari’yi geride bırakabilmek için ciddi bir atak yapması gerekiyor. Opera tarayıcısının kullanım oranı ise yalnızca %2,44 seviyesinde kaldı. Piyasadaki diğer tarayıcıların toplam kullanım oranının %3,42 olduğu açıklandı.

İkinciliği elde eden Edge tarayıcısı kullanım oranını daha da artırmak için çalışmalar yapmakta olup, VPN ve daha pek çok özellik son günlerde tarayıcıda test edilmiş ve kullanıcıları heyecanlandırmıştı.

(Visited 9 times, 1 visits today)