Bu yazımızda tamamen tesadüf eseri keşfedilmiş olan önemli icatlara değiniyoruz. İşte konuya dair detaylar…

İcatların günümüz gelişmelerine adeta ışık tuttuğu bilinmekte olup, icatların bir çoğu bilinçli olarak ortaya çıkarılsada çok az bir kısmı tesadüf eseri keşfedilmiş olan icatlardır. Yazımızda bunlara sizler için değiniyoruz.

Mikrodalga Fırın

Tesadüfen çıkarılmış en dikkat çekici icatlardan biridir. Amerikalı mühendis Percy Spencer, iş yerinde mikrodalga frekansının cebinde unuttuğu çikolatayı erittiğini fark etmişti ve o dönemde Raytheon firmasında bulunan Spencer mikrodalga ışınının ısıtma etkisinii keşfedihp mikrodalfga fırını üretmiştir. Yani aslında mikrodalga fırını icat eden Pal A. Daveies değildir.

Jakuzi

Candido Jakuzi isimli kişi 1963 yılında romatoid atkritle hastalığı ile doğmuş olan 15 aylık oğlunun ağrılarını dindirmek isterken jakuziyi bulmuştur. Bir hastalığı bir buluşla sonuçlandırması bakımından tarihteki en ilginç icat hadiselerinden biridir.

Teflon

Teflonun icadı bilinen aksine ABD uzay programıyla ilgili değildir. Roy Plunkett tarafından yeni bir soğutucu yapılmaya çalışılmaktayken “politeirafloroetilen” maddesi bulunmuştur. Basınçlı şişede yer alan gazın yok olduğun görmekte olan Plunkett, şişeye bakınca iç kısmının beyaz, kaygan bir malzemeyle kaplandığını farketmişti ve böylece teflon bulunmuş oldu.

Mısır Gevreği

John Kellog ve Will Kellogg tarafından 1894 yılında vejetaryen yiyecekler üretilirken bayatlayan bazı buğdaylara şekil verip pişirdiler. Sonrasında da günümüzün popüler gevreiğini icat ettiler. Sonra aynı yöntemi mısırla yaptıklarında daha lezzetli farklı bir çeuşiedin var olduğunu görmüş oldular ve böylece mısır gevreği 1894 yılında bu şekilde icat edildi.

Penisilin

Buluşu 1928 yılında gerçekleşen penisilin tesadüfi olarak ortay çıkarılmış bir icattır. Dr. Alexander Fleming tarafından bulunan penisilin, doktorun tatile çıkmadan önce laboratuvarında güneş görmeyen bir bölüme kültürler bırakması sonucunda bir süre sonra laboratuvara geldiğinde kültürlerden birinin farklı hale geldiğini gördü ve bu hususta çalışmalar yaparak penisilinin icadını yaptı. Dr. Alexander Fleming penisilini bulmakla kalmadı ve sinüs iltihabı olan bir haskayı penisilin kullanarak iyileştirdi.

(Visited 2 times, 1 visits today)