Yeni yazımızda Tüvtürk araç muayenesine katılırken hazır etmeniz gereken belgelerin neler olduğuyla ilgili olarak bilgiler veriyoruz. İşte detaylar…

Tüvtürk araç muayenesine girileceği zaman hazır edilmesi gereken bazı belgeler ve aynı zamanda bazı hususlar bulunmaktadır. Muayene ettireceğiniz aracın türüne bağlı bir şekilde ek belgeler istenebileceğini de unutmamak gerekir.

Tüvtürk muayenesinde hazır etmeniz gereken tüm belge ve araçlar için bilgi alabileceğiniz en doğru adres Tüvtürk Çağrı Merkezi’dir veyahut Tüvtürk online internet sitesindeki sık sorulan sorular bölümüne göz atabilirsiniz. Yine de biz içeriğimizde Tüvtürk araç muayenesine giderken hazır edilmesi gereken belge ve araçları detaylı olarak yazacağız.

Hazır edilmesi gereken belgeler:

  • Plaka kaydı
  • Ruhsat kaydı
  • Şase numarası kaydı
  • Kimlik kartı ve sürücü belgesi,

Hazır edilmesi gereken araçlar :

Akü , Süspansiyon, Motor, Motor Bağlantısı, Tekerler, Dingiller, Şasi Bağlantıları, Egzoz, Yakıt Tankı, Yakıt Boruları, Uzun ve kısa farlar, Yan sinyal lambaları, Geri vites ve fren lambaları, reflektör, yangın söndürücü, lastikler, ilk yardım çantası, takoz, emniyet kemerleri, silecekler, avadanlık, direksiyon simidi, gösterge paneli, camlar…

Muayeneye girecek olan aracın ceza veya vergi borcu var ise muayene öncesinde bu borcun ödenmesi gerekiyor. Aracın zorunlu trafik sigortasının da yapılmış olması ve geçerlilik süresi içerisinde olması gerekiyor.

Muayene esnasında araçta bulunması gereken yardımcı ekipmanlar :

  • Yangın söndürme cihazı
  • İlk yardım çantası
  • Üçgen reflektör
  • Stepne

Araç muayenesi esnasında fren sistemi, direksiyon sistemi, görüş özellikleri, lambalar, elektrik teçhizatı, aydınlatma sistemi, süspansiyon, lastikler, dingiller, şasi ve şasi bağlantıları, aracın gürültü kirliliği seviyesinin kontrolü uygulanabilmektedir. Bunun yanında yolcu taşıyan araçlar için bazı ek kontroller de yapıldığını unutmamak gerekiyor. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

(Visited 10 times, 1 visits today)